Yatırım

Zomato, halka arzıyla birlikte 1.3 milyar dolar yatırım alacak

0
Zomato

Geçtiğimiz üç ayı halka arz hazırlıklarıyla geçiren Zomato, yatırım yol haritasını yenileyerek çok daha hırslı bir planla geri döndü. Nisan ayında yaptığı resmi duyuruda 5.4 milyar dolar değerleme ile 1.1 milyar dolar yatırım almayı planladığını belirten girişim, bugün gerçekleştirdiği açıklama ile beklentileri artırdı.

Arzın 14 Temmuz’da start vereceğini açıklayan Zomato, 8.6 milyar dolar değerleme ile 1.3 milyar dolar yatırım alacak. Hint girişimin arz sırasında hisse başı değerlemesi 1 dolar olacak. Listeleme işlemlerinin 16 Temmuz’da istenilen şekilde tamamlanmasıyla birlikte Zomato’nun kasasındaki nakit miktarı 2 milyar dolara çıkacak.

Kurulduğu 2008 yılından beri toplam 2.2 milyar dolar yatırım alan Zomato’nun yatırımcıları arasında; Edge, Temasek, Tiger Global ve Ant Group gibi isimler yer alıyor. Platformunda 350.000’in üzerinde restoran listeleyen girişim, 3.469 insana istihdam sağlayarak Hindistan’ın vergi sıralamasında önemli bir rol oynuyor.

Sene başından beri ciddi ölçüde gelir kaybı yaşayan Zomato, arzla birlikte gidişatı tersine çevirmek istiyor. Son raporlara göre Hint girişim, finansal çeyrek ortalamasında geçtiğimiz yıla kıyasla %23 kayıp yaşıyor.

Mercedes-Benz StartUP 2021’de ilk 10’a giren girişimler

Önceki İçerik

Online kredi çekme girişimi Younited Credit, 170 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir