Yüz tanıma girişimi AnyVision, 235 milyon dolar yatırım aldı

İsrail merkezli yapay zeka teknolojileri girişimi AnyVision, gerçekleştirdiği Seri C yatırım turunun sonuna geldi.

Yüz tanıma ve insan tespit etme imkanı sağlayan yapay zeka teknolojileri halen gizlilik odaklı pek çok tartışmanın konusu durumunda. Ancak bir yandan da bu teknolojilerin kullanımı önemli bir artış yaşıyor. Alışveriş merkezlerinden adli bilişim sektörüne kadar her yerde karşımıza çıkıyorlar. Bu alanda faaliyet gösteren önemli girişimlerden AnyVision da yeni bir yatırım turuna noktayı koydu.

Yüz tespiti ve vücut ısısı ölçümü gibi imkanlar sağlayan AnyVision, Seri C yatırım turunda 235 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna SoftBank’e ait Vision Fund 2 ve Eldridge Industries liderlik etti. Robert Bosch GmbH, Qualcomm Ventures ve Lightspeed gibi mevcut yatırımcılar da tura katılım gösterdi. Girişimin yeni değerlemesi hakkında bir bilgi paylaşılmadı. Seri C ile birlikte alınan toplam yatırım miktarı ise 352 milyon dolara ulaştı.

CEO Avi Golan alınan yeni yatırımı, oluşturdukları yazılım geliştirme kitini (SDK) daha da kapsamlı hale getirmek için kullanacaklarını belirtti. Ayrıca geliştirdikleri teknoloji sayesinde kalabalık insan topluluklarının daha güvenli bir hale geldiğini vurguladı. “Yaptığımız geliştirmeler pasif güvenlik kameralarını proaktif birer güvenlik sistemine dönüştürdü. Ürünümüz maaliyetleri, bant genişliğini ve operasyonel karmaşıklığı düşürürken hem insanlar hem de mekanlar için önemli bir koruma sağlıyor.

Yüz tanıma teknolojileri üzerine devam eden güvenlik tartışmaları, 2019 yılında AnyVision’ı da hedefe oturtmuştu. NBC tarafından yapılan bir haberde, girişimin İsrail hükumeti ile anlaşmaya vardığı ve Batı Şeria’daki Filistinlileri yasaya aykırı olarak denetlediği iddia edilmişti. Girişim bu iddiaları reddetse de bazı şeyler için geç kalmıştı. Öyle ki, Microsoft bu iddiaların ardından girişime ait hisselerini elden çıkardı ve benzer teknolojilere bir daha yatırım yapmayacaklarını sözlü olarak beyan etti.

Elbette ki girişimle alakalı tartışmalar bu kadarla sınırlı değil. Ancak AnyVision bunları bir şekilde atlatıp yoluna güçlenerek devam etmeyi her seferinde başardı. Özellikle pandemiyle birlikte vücut ısısı tespitinin önem kazanması, girişimi dünyanın farklı ülkelerindeki pazarlara soktu. SoftBank ortaklarından Anthony Doeh da girişimin Batı dünyasında sahip olduğu potansiyele hayran kaldıklarını belirtti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir