Yatırım

Yerli teknoloji girişimi Code2, ScaleX liderliğinde 1 milyon dolar tohum yatırım aldı

0
Code2

Türkiye’den çıkan Palo Alto merkezli teknoloji girişimi Code2, ScaleX liderliğindeki yatırım turunda 1 milyon dolar tohum yatırım aldı. Code2’nin ilk müşterisi Aytekin Oldaç ile PrimeTek kurucusu Çağatay Çivici’nin de dahil olduğu bir grup melek yatırımcı tura eşlik etti. Bu yatırım ile girişim, bir süredir üzerinde çalıştığı no-code web uygulaması geliştirme platformunu kullanıma sundu.

Yatırımın ardından açıklama gerçekleştiren Code2 CEO’su Mustafa Sakalsız; “Günümüzde bilinen gelişmiş low-code/no-code platformları kurumsal şirketlerin iç uygulamalarını hedefliyor. Oysa çoğu girişim, kod yazma becerilerinden bağımsız olarak, ürünlerini en kısa zamanda kullanıcılarına ulaştırma derdinde. Girişimler büyüyor, ihtiyaçları giderek karmaşık hale geliyor. Bugün piyasada bulunan ve girişimleri hedefleyen no-code platformlar bir aşamadan sonra bu ihtiyaçlara yanıt vermiyorlar. Biz Code2 olarak sadece prototip veya ilk sürümden ziyade, uygulamanın tüm aşamalarında müşterilerimizin kullanabileceği bir platform geliştiriyoruz.” diyerek şirketin vizyonunu açıkladı.

No-code platformları yalnızca yazılımcı olmayan insanların işini kolaylaştırmakla kalmıyor. Neredeyse yazılım olmadan bir işin yapılmadığı talepkâr ve zorlu iş dünyasında, geliştiricilerin de sınırları zorlanıyor. Bu da yazılımcıları daha hızlı sonuç elde etmek için çözüm arayışına itiyor.

Yazılıma duyulan talep, yazılımı üreten geliştiricilerin sayısına kıyasla çok daha hızlı bir biçimde artıyor. Özellikle yetenekli geliştiricilere cazip imkânlar sunamayan ilk aşama girişimler bu durumdan olumsuz etkileniyorlar. Bu boşluğu doldurmaya en büyük aday ise girişimlerin yazılımcı ihtiyacını ciddi oranda azaltan low-code/no-code platformları. Yayımlanmış sektör raporları bu beklentiyi doğruluyor ve low-code/no-code sektörünün 2022 yılı itibarıyla 21 milyar dolar ölçeğinde bir sektör haline gelmesi bekleniyor.

Apple, bir sonraki etkinliğini 20 Nisan’da yapacak

Önceki İçerik

gelal, online satış süreçlerini hızlandırmak adına Paym.es ile iş birliğine gitti

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir