Yerli takas platformu Barty, 2 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı

İkinci el alışverişte geleneksel takası makine öğrenme algoritmalarıyla yenileyen Barty, Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından 2 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı. Girişimin mevcut yatırımcıları da tura eşlik etti.

Hatırlarsanız Barty, son olarak geçtiğimiz yılın Eylül ayında 5 milyon TL değerleme ile 1 milyon TL tohum yatırım almıştı. O yatırımdan bu yana geçen sürede organik büyümesini hızlandıran yerli girişim, 9 ay içinde 150 binin üzerinde aktif kullanıcıya ulaştı. 18 farklı kategoride 750 bin TL değerinde 13 binden fazla eşya takası tamamlandı. 

Dönüşüm ekonomisinin bir unsuru olarak tasarlanan Barty, parasız alışveriş/takas modeli sayesinde para ile alışverişin yapıldığı listeleme veya komisyon/işlem ücreti modellerinden ayrılıyor. Kendi bünyesinde geliştirdiği makine öğrenme temelli fiyat tahminleme algoritması ile rekabetten ayrışıyor. Böylece hem takası hızlandıracak doğru değer tespitini kolaylaştırıyor hem de kapalı devre alışverişte değer dalgalanmalarının önüne geçiyor.

Barty’nin ilgi çekici bir diğer noktası ise kullanıcılarından herhangi bir ücret almaması. Girişimden faydalanan kullanıcılar; üyelik ücreti, uygulama içi satın alma veya komisyon/işlem ücreti ödemiyor. Üstelik reklamlara da maruz kalmıyor. Bu sayede Barty’e yüklenen 100 eşyadan 38’i el değiştiriyor. Bu oran 2. el piyasasına göre 2.5 kat daha yüksek.

Sistemdeki bütün takaslar Barty Puan ile yapılıyor. Girişim, bu paracığı uygulama üstünden kredi kartı veya Hopi, n11, Hepsiburada gibi kanallardan satıyor. Kullanıcı, edinmek istediği ürün içi yeteri kadar puanı sistemden temin edip hızla ve güvenle takasını tamamlayabiliyor.

Yatırımın ardından görüşlerini belirten Barty Kurucu Ortağı ve CMO’su Öykü Sorgun; “Kendine özgü bu takas konseptini uluslararası hale getirmek ve döngüsel ekonomide ürünlerin yaşam ömrünü daha büyük ölçeklerde uzatmak istiyoruz. Bu Barty’nin Keiretsu Forum ile 2. yatırımı. Barty’yi çok değerli Keiretsu Forum Türkiye yönetimi ve yatırımcılarının destekleri ile ilerlettik. Bu noktada Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından aldığımız yatırım bizi daha da hızlandıracak.” 

Barty hakkında daha fazla bilgilenmek isterseniz kendileriyle çektiğimiz podcast bölümüne hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir