Dijital

Yeni TikTok güncellemesi 18 yaş altı kullanıcılara büyük değişiklikler getiriyor

0
TikTok

2021’e yepyeni bir davayla başlayan TikTok, ebeveynlerden ve kullanıcı tabanından çektiği tepkilerin ardından köklü değişiklikler gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde yayınlayacağı güncelleme ile ilk adımı atacak olan platform, 18 yaş altı kullanıcıların gizlilik kurallarını yenileyecek.

Güncelleme kapsamında, 13-15 yaş arası tüm kullanıcıların hesapları otomatik olarak gizli hale getirilecek. 13 yaş altı kullanıcılara ise uygulamanın daha anlaşılabilir bir hale getirilmesi için Common Sense Networks desteği sunulacak. Bu destek ile çocukların teknoloji kullanımının düzenlenmesi ve ebeveynlerin bilinçlendirilmesi hedeflenecek.

TikTok’un bu yeni kararı öyle aniden ortaya çıkmadı. Hatırlarsanız Çinli şirket daha geçtiğimiz hafta İngiltere merkezli bir davanın başrolü haline gelmişti. Avrupa Birliği ve İngiltere veri kanununa aykırı davrandığı öne sürülen TikTok, ToS dışındaki verileri işlemekle suçlanmıştı. Gizlilik kararı alınan davada 12 yaşındaki bir kızın açık profilin veri alındığı öne sürülmüştü. Suçlamalar karşısında TikTok cevap vermekte gecikmemiş ve davaya büyük önem vereceklerini belirtmişti.

Bahsi geçen önemin ilk adımı bugün karşımızda. Aynı konu başlığı altındaki 4. davasına erişen şirket, 18 yaş altı kullanıcılara yönelik kurallarına kökten bir çözüm getirmek istiyor. Bugün itibariyle ilk olarak Amerika’da yayınlanacak olan güncelleme, daha sonra Avrupa ve tüm dünyada kullanıma sunulacak.

Byju’s, Aakash Educational Services’ı 1 milyar dolara satın alıyor

Önceki İçerik

Rapyd, 2.5 milyar dolar değerleme ile 300 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir