Yeni nesil sosyal politika ağı: Referandom

Sosyal hayatla birlikte neye zaman harcayacağımızı belirlemek büyük bir dert. Genellikle sosyalleşmek ve bilinçlenmek arasındaki ince çizgide kafa dağıtmamız için bize iyi gelen ne ise onu yapıyoruz. Tabii bu tercihler sırasında vazgeçtiğimiz bazı şeyler uzun vadede bizim hayatımızı çok yakından ilgilendiren gelişmeler olabiliyor. İşte burada devreye yeni nesil sosyal politika ağı olarak adlandırabileceğimiz Referandom giriyor.

Referandom, Türkiye’de demokrasiyi daha erişilebilir ve şeffaf hale getirmek için yola çıkmış olan bir girişim. Belli bir süreliğine adımıza karar alma hakkını devrettiğimiz milletvekilleri, her biri ortalama 6.5 saat süren meclis oturumlarında aldıkları kararlar ile geleceğimizi şekillendiriyorlar. Bir vatandaş olarak bu kararları takip etmek ve meclisleri denetlemek bir sorumluluk, hatta ihtiyaç. Referandom, bu meclisleri takip etmeyi kolaylaştırma misyonuna sahip.

Ne yazik ki çoğu bireyin meclis canlı yayınlarını takip etmeye ayırabilecek ne vakti var ne de buradaki terminolojiye hakim olabilmesi mümkün. Referandom’un da çıkış noktası aslında bu problem. Referandom içerik ekibi, TBMM ve büyükşehir belediye meclisleri genel kurullarının canlı yayınlarını ve tutanaklarını sizin adınıza takip ediyor. Buralarda oylanan teklifleri terminolojiden arındırarak kısa özetler haline getiriyor.

Kullanıcılar, girişimin websitesi üzerinden meclis genel kurullarında oylanan önerge ve kanun tekliflerini hap bilgi halinde günde 10 dakikada kolayca takip edebiliyor. Tıpkı milletvekilleri gibi bu teklifleri oylayıp katılma/katılmama nedenlerini ve alternatif çözüm önerilerini belirtebiliyorlar.

Ekip, vatandaşlar ile temsil etme haklarını devrettikleri vekiller arasındaki kopukluğu gidermeyi amaçlıyor. Meclisleri daha şeffaf, erişilebilir ve hesap verilebilir kılarak demokrasiyi güçlendirme hevesiyle çalışıyor. Şu an sadece kendi web sitesi üzerinden hizmet veren Referandom, yeni meclis dönemine kadar mobil uygulamalarını da çıkararak daha büyük kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir