Yatırım

Yazılım teknolojileri girişimi Codota, 12 milyon dolar yatırım aldı

0

Yapay zeka aracılığıyla yarım kalmış kodları tamamlayan platformuyla dikkat çeken İsrail merkezli Codota, e.ventures öncülüğünde tamamlanan Seri A turunda 12 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, mevcut yatırımcılar TPY Capital ve Hetz Ventures’un da katıldığı turla birlikte aldığı toplam yatırımı 16 milyon dolara çıkardı.

Verimliliği %25 arttırdığını öne süren girişim, Python ve Java Script de dahil olmak üzere tüm yaygın yazılım dillerinde hizmet veriyor. Aynı zamanda çeşitli uygulamalarla entegre olarak çalışan platform, şu ana kadar büyük yazılım şirketlerinin dikkatini çekmeyi başardı. Girişimin müşterileri arasında Google, Netflix ve Amazon ile işbirliği içinde olan çeşitli yazılım şirketleri mevcut.

Yakın zamanda Kanada’lı rakibi TabNine‘ı satın alan girişim, yatırımla birlikte global büyüme sağlamak için çeşitli ülkelerde lokalizasyon çalışmalarına başlayacak. Uygulama bazlı da gelişme göstermek isteyen Codota, TabNine’ın tasarladığı yeni bir sistem ile kendi platformunu birleştirdiği yeni bir ürün sunmayı planlıyor. Eksik kalan kodları toparlayan “Auto-Completion” teknolojisine de yatırım yapacağını belirten girişim, an itibariyle ayda 1 milyon kullanıcıya hizmet sağlıyor. Bu veri, Codota’nın geçen seneye kıyasla %1000 büyüdüğünü gösteriyor.

Yatırım ardından konuşan Codota kurucu ortağı ve CEO’su Dror Weiss, ilerleyen yıllarda girişimin planlamalarında değişikliklere gidileceğini belirtti. Otonom sistemlerin yaygın olduğunun altını çizen Weiss, bu sistemlerin insanların yerini yakın zamanda alacağını düşünmediğini de ekledi.

“Yazılımcıların yerini yakın zamanda alabileceğimizi sanmıyorum. Bizim hedefimiz, yazılımın temel noktalarından biri olan tekrarlı süreçlerin yükünü onların omuzlarından almak. Her türlü yazılımı otomatik olarak yazacak bir yapay zekaya sahip olsak bile müşterinin tam olarak ne istediğini belirleyebilmek insanların yapabildiği bir şey. Bu açıdan baktığınızda onların yerini doldurmamız pekte mümkün değil. Ki bu, uzun vadede hedefimiz bile değil.”

Geçen senenin başında açıklanan 400 milyon dolar potansiyel yatırım havuzu dahilinde Codota’ya yatırım yapan e.ventures ortağı Tom Gieselmann, bu yatırımla birlikte girişimin yönetim kuruluna katıldı.

#47 BinBin Kurucu Ortağı Kadir Abdik – capslock podcast

Önceki İçerik

Amazon, New York eyaleti içinde temel insan haklarını ihlal etmekle suçlanıyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir