Yatırım

Yapay zeka temelli müzik girişimi Musimap, Quincy Jones’dan yatırım aldı

0
Musimap

Belçika merkezli girişim Musimap, 28 Grammy Ödülü’nün sahibi olan sanatçı ve prodüktör Quincy Jones‘dan yatırım aldı. Yatırım miktarı hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

2015 yılında kurulan Musimap; dinleyicileri için duygusal profiller oluşturan, dinleme geçmişlerine göre ruh hallerini, duygularını ve değerlerini detaylandıran psiko-duygusal profil oluşturma motoru MusiMe‘yi test etmişti. Girişim, bu test ile tüm zamanların en önemli caz ikonlarından biri olan Quincy Jones’un ilgisini çekti. Müzik tüketimini yeniden biçimlendirmeyi amaçlayan Jones; kişiselleştirilmiş tavsiyelerin gücünü baz alarak eksiksiz bir kişilik profili sunan bu yapay zekadan oldukça etkilendiğini söylüyor.

Musimap, kullanıcıların duygusal dünyasını anlamak için müziği kullanarak 20 yılı aşkın akademik araştırmalarından güç alan bir yapay zeka girişimi. Başlangıç aşamasında, öneri sisteminin omurgasını oluşturmak için bir milyon şarkıyı analiz edip manuel olarak açıklama ekleyerek bugüne kadarki en büyük yapay zeka destekli duygu duyarlı veri tabanını geliştirdi.

Quincy Jones, Musimap’ın teknolojisinden inanılmaz etkilendiğini söylüyor: “Yatırımım ile büyümelerine yardımcı olabileceğim için çok mutluyum. MusiMe’yi test ettiğim sırada benim kişilik profilimi bu denli doğru bilmesine oldukça şaşırdım.” Aynı memnuniyet şüphesiz Musimap için de geçerli. Ekip, Caz müziğin yaşayan efsanesi olan Jones ile çalışmayı dört gözle beklediklerini belirtiyor.

Girişimin bir başka yatırımcısı LeanSquare, Jones’un yeni yatırımının oldukça önemli olduğunu belirterek; “Musimap’in yapay zeka müzik sektöründe uzman olması ve güvenirliğini çoktan kanıtlamış olduğunu göz önünde bulundurarak Jones’un olağanüstü deneyimi ile Musimap’in yapay zekasının birleşiminin efsane ürünler ortaya çıkaracağına neredeyse eminim.” dedi.

Musimap’in merak uyandıran teknolojisi ve caz müziğin çok önemli bir parçası konumunda olan Quincy Jones’un beraber yapacağı çalışmalar tüm dünyada oldukça büyük bir merakla bekleniyor.

 

 

Flipkart, Aditya Birla Retail’e 203 milyon dolar yatırım yaptı

Önceki İçerik

İskandinav fintech Lunar, 40 milyon euro yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir