Yatırım

Veri paylaşım platformu Harbr, 38.5 milyon dolar yatırım aldı

0
Harbr

Şirketler arası veri paylaşımı için platform sunan Harbr, Seri A turu kapsamında 38.5 milyon dolar yatırım aldı. Dawn Capital ve Tiger Global Management öncülğünde tamamlanan tura; girişimin mevcut yatırımcıları arasında yer alan Mike Chalfen, Boldstart Ventures, Crane Venture Partners, Backed ve Seedcamp de katılım sağladı.

Henüz 6 ay önce basına kendisini tanıtan Harbr, bu turla birlikte şu ana kadar aldığı yatırım miktarını 50 milyon dolara yükseltti. Harbr’ın ne kadar genç bir girişim olduğuna baktığımıza bu başarı gerçekten de dikkat çekiyor. Ki bunun da yanında girişimin faaliyetlerinin büyük bir çoğunluğu COVID-19 döneminde başladı. Yani çoğu girişimin ve şirketin finansal anlamda zorlandığı aylarda Harbr yükselişe geçti.

Tabii, Harbr’ın faaliyetleri yakın geçmişe dayansa da asıl kuruluşu çok daha eskiden kalma. Londra merkezli girişim, aslen 2017 yılında kuruldu. Verinin değerinin arttığı bir dönemde markete giriş yaparak müşterilerinin büyük bir kısmını Amerika’da oluşturdu. Eski devlet çalışanları tarafından kurulan girişim, çekirdek müşterilerini oluşturduğu gibi büyük şirketlere yöneldi. Zaten girişimin mevcut gelirinin büyük bir kısmı da bu büyük şirketlerle olan anlaşmalardan geliyor.

Teknik, ticari ve güvenlik olmak üzere veri paylaşımına 3 farklı açıdan yaklaşan Harbr, müşteri taleplerini platformu aracılığıyla sağlıyor. Bireylerin izinli verisini bir ürün haline getiren girişim, güvenli erişime açık bir pazar yeri oluşturarak veri işlenmesini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda federal hukuka dayalı özel güvenlik sözleşmesi ile de verilerin güvenliğini sağlıyor.

Özellikle ticari şirketler arasında gün geçtikçe popülerleşen Harbr, aldığı yatırımla birlikte yeni marketlere açılacak. Ancak girişimin birincil görevinin büyük bir kısmını Ar&Ge ve müşteri iletişimi oluşturacak.

Yolda, DSV ile anlaşarak hizmet ağına Avrupa’yı ekledi

Önceki İçerik

Bankacılık hizmetleri girişimi Griffin 7.2 milyon euro yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir