Yatırım

Uzay teknolojileri girişimi OneWeb 1.4 milyar dolar yatırım aldı

0

Yaklaşık bir yıl önce iflasını açıklayan OneWeb, can suyu niteliğinde bir hamle ile 1.4 milyar dolar yatırım aldı.

Uzay teknolojileri alanında faaliyet gösteren Virginia merkezli OneWeb, pandemi kaynaklı ekonomik daralmadan nasibini alarak Mart 2020’de iflasını açıklamıştı. Ardından Temmuz ayında Birleşik Krallık hükumeti ve Bharti Enterprises’tan oluşan konsorsiyum, 1 milyar doların üzerinde bir yatırımla şirketi satın alma sürecini başlatmıştı. Girişim şimdi ise operasyonlarını devam ettirmek adına 1.4 milyar dolar yeni yatırım aldı.

Yatırım turuna SoftBank Group Corp. ve Hughes Network Systems katılım gösterdi. Zaten iki şirket de OneWeb’e daha önce de yatırımda bulunmuşlardı. Alınan yatırım ile şirketin yıllar önce planını hazırladığı 648 uyduluk alçak dünya yörüngesi filo projesi de hız kazanacak. Şimdiye kadar 110 uydu uzaya gönderilmiş durumdaydı.

OneWeb bu 648’lik uyduluk filosu ile dünyanın her noktasına düşük maliyetli ve yüksek kaliteli internet bağlantısı götürmeyi amaçlıyor. İflas döneminde proje neredeyse durma noktasına gelmiş, ancak konsorsiyumun satın alımı sayesinde Aralık ayında 36 yeni uydu yörüngeye fırlatılmıştı. Kalan 500 civarı uydunun da alınan önemli yatırım eşliğinde hızlıca tamamlanması isteniyor.

OneWeb CEO’su Neil Masterson, aldıkları yatırım ile ‘dünyanın her yerindeki her bir insanı birbirine bağlama’ görevlerini hızlandıracaklarını açıkladı. “Kasım ayındaki yeniden yapılandırmadan beri hızlı bir gelişim kaydettik. OneWeb’in görevi; dünyanın her bir noktasındaki her bir insanı birbirine bağlamak. SoftBank ve Hughes tarafından sağlanan yatırımı, amacımıza ulaşacağımızın yeni ve önemli bir kanıtı olarak karşılıyoruz.

Bu anlaşma eşliğinde Softbank de OneWeb yönetim kurulunda bir sandalyeye sahip olacak. Şirketten yapılan açıklamada OneWeb’in amacına ulaşmaya yardımcı olmaktan mutluluk duyulduğu paylaşıldı. Hughes Yönetim Kurulu Başkanı Pradman Kaul ise yaptıkları yatırımın tüm uzay teknolojileri sektörü için bir örnek teşkil etmesini umduklarını belirtti.

Medium, dijital kitap okuma platformu Glose’u satın aldı

Önceki İçerik

Mobilite uygulaması Meep, Amerika’ya açılmak için 4 milyon euro yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir