İçgörü

Uzaktan Eğitim Sürecinde Hayatı Kolaylaştıran Uygulamalar

0


Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) açıklanan verilere göre, Türkiye’de örgün eğitim alan okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki toplam öğrenci sayısı ise 18 milyonun üzerinde. YÖK’e göre ise Türkiye’de 8 milyonun üstünde üniversite öğrencisi var. Yani bu süreçte uzaktan eğitim sadece Türkiye’de yaklaşık 26 milyon öğrencinin hayatını doğrudan etkileyen bir durum. Peki bu 26 milyon öğrenci uzaktan eğitim için hangi uygulamalar kullanılabilir?

Zoom

Biraz malumun ilanı olacak ama uzaktan eğitim için Zoom artık olmazsa olmaz duruma gelmiş durumda. Zoom, genellikle kurumsal dünyadakiler tarafından kullanılan bir video konferans yazılımı. Program, kullanıcıların konferans zamanlarını planlamasına ve daha sonra belirlenen zamanda oturum açan diğer kişilere davet göndermesine olanak tanır. Bu, öğretmene ders saatlerini veya ofis saatlerini planlama fırsatı verir. Öğrenciler oturum açtıklarında hazır olabilirler. Öğrenci perspektifinden, video ve / veya sesi paylaşmanın yanı sıra yazıp paylaşmayı da seçebilirler.

Google Classroom

Sadece uzaktan eğitim değil, örgün eğitim için de harika bir uygulama Google Classroom. Öğretmenlerin kolayca ödev verip düzenlemesini, verimli bir şekilde geri bildirim vermesini ve öğrencileriyle kolayca iletişim kurmasını sağlayan bir sanal sınıf uygulaması. Google Classroom ile oluşturduğunuz sınıf üzerinden, ödev ve içerik klasörleri ile öğrenci ve öğretmen belgelerinin kullanıcıların Google Drive hesapları üzerinde düzenli bir şekilde depolanıyor. Öyle ki işlevsel kullanılırsa ödev için not tutma yazma, takip etme, ders kaçırma, not bulamama veya derslerin Whatsapp gruplarına girememekten dolayı bilgi eksikliği yaşama gibi durumları ortadan kaldırabilir.

Google Docs

Google Dokümanlar yani Google Docs ile nerede olursanız olun doküman yazabilir, düzenleyebilir ve dokümanlar üzerinde ortak çalışma yapabilirsiniz.  Özellikle uzaktan eğitim için en ön plana çıkan özelliği de ortak çalışabilme özelliği. Öğrenci ödevlerine ve diğer tüm dokümanlara kolayca yorum yapılmasına olanak tanır. Google Classroom ile de bütünleşir. 

Khan Academy

Herkes için kaliteli eğitim mottosuyla hareket eden Khan Academy tüm yaş grupları için çok çeşitli müfredatlar ve çok çeşitli dersleri bedava olarak sunmakta. Uzaktan eğitimde ders esnasında anlamadığın konuyu tekrar sormak her zaman çok da kolay olmayabiliyor. Fakat Khan Academy 10.000’den fazla dersle imdadınıza yetişebilir. Üstelik tamamen ücretsiz. Her yaştan, herkes kesimden insan için ulaşılabilir eğitim!

Post-it

Bir alan üzerine dijital yapışkan notlar göndermenize olanak tanıyan bir uygulama. Adıyla jenerikleşmiş marka işlevini koruyarak hizmetini online alana da taşımaya başarıyor. Bir tartışma panosu oluşturup farklı fikirleri toplamak için harika bir etkinlik oluyor

Mentimeter

Kullanımı kolay çevrimiçi düzenleyiciyle etkileşimli sunumlar oluşturmanıza olanak verir. Eğlenceli ve ilgi çekici sunumlar oluşturmak için sunumunuza sorular, anketler, testler, slaytlar, resimler, gifler ve daha fazlasını ekleyebilir ve yeni nesil etkileşimli sunumlar yapabilirsiniz. Sunum yaptığınız kişiler sorduğunuz sorları cevaplamak veya oluşturduğunuz anketlere yanıt vermek için tam zamanlı olarak cep telefonları ile bağlanabilirler!

Kahoot!

Gerçek zamanlı olarak quizler, anketler hazırlamanıza olanak tanıyan eğlenceli oyun tabanlı bir web sitesidir. Öğretmenler ve öğrenciler kendi oluşturdukları veya diğer kullanıcılar tarafından paylaşılan kahootları sınıfta öğrenme, sunum ya da değerlendirme-sınav gibi amaçlar için kullanabilir. Hazırlana kahootlara bağlanmak için izleyicilerin ihtiyacı olan tek şey internet ve Kahoot! tarafından verilen özel şifre.

StoryBoard That

Dijital hikaye anlatımı için web tabanlı bir araç. Filmlerde kullanılan özel bir teknik olan storyboard tekniğini eğitime entegre etmişler. StoryboardThat blogunda ilham alabileceğiniz bazı fikirleri keşfedebilir ve ardından siz de kendi storyboardunuzu tasarlayabilirsiniz. Öğrenciler, storyboard oluştururken bir tema, karakter, sahne malzemesi ve daha fazlasını seçebilir. Oluşturulan Storybıard video veya GIF olarak indirilebilir.

Flipgrid

Snapchat (belki Vine da denebilirdenebilir) işleyişine benzer bir şekilde öğrenmeyi pekiştirecek kısa videolar oluşturmaya yarayan bir platform. Öğrenciler de yanıtlarını veya yorumlarını aktarabildikleri videolar oluşturabiliyorlar. Videoların daha eğlenceli olması için çıkartma eklemek gibi özellikleri de mevcut.

ClassDojo

Özellikle daha genç öğrencilere yönelik geliştirlen iletişim ve sınıf yönetimi uygulaması. Öğrencilerin puan kazanabilecekleri bir sistem kurulabilir, aynı zamanda öğretmenlerin öğrencilerinin velilerini bilgilendirmesine olanak tanıyan Facebook’a benzer bir akış oluşturur. Böylece hem öğrenciler daha eğlenceli bir şekilde dersleri takip eder hem de verliler en son bilgilere hızlıca ulaşabilir!

Her şeyde olduğu gibi teknoloji eğitimi de değiştiriyor ve yeniliyor. Uzaktan eğitim de teknoloji ile eğitim arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirdi. Bu bağlamda öğrenciler ve öğretmenler için uzaktan eğitim sürecinde hayatlarımızı kolaylaştırabilecek çeşitli uygulama ve websiteleri derledik. Fakat bu uygulamaların çoğu yaratıcı bünyeler tarafından iş hayatına da kolaylıkla entegre edilebilir ve kullanılır.

E-ticaret platformu Moteefe 9.2 milyon euro yatırım aldı

Önceki İçerik

Monster’dan oyun girişimciliğine yönelik hamle: Monster Gaming Lab

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir