Dijital

Twitter, “Super Follow” özelliğini devreye sokmaya hazırlanıyor

0
Super Follow

Twitter, Super Follow ismini verdiği yeni abonelik sistemini devreye sokmaya hazırlanıyor. Bu özellik ile kullanıcılar, tıpkı Substack ve Patreon‘da olduğu gibi Twitter üzerinden gelir ede edebilecekler.

Ülkemizde de son dönemde temsilci atamaması ile tartışmaların merkezi haline gelen Twitter, yeni bir özellik devreye sokmaya hazırlanıyor. Hatırlarsanız şirket, geçtiğimiz günlerde haberini sizlerle paylaştığımız Revue’yi satın almasıyla birlikte bülten özelliğini denemeye başlamıştı. Bu kez kullanıcılarının gelir elde etmesine olanak sağlayan Super Follow özelliğini devreye sokmaya hazırlanıyor.

Ağını nasıl kullanabileceği ve yeni gelir akışlarını nasıl yönlendirebileceği konusunda şartları zorlamayı hedefleyen sosyal medya devi, hisse senedi fiyatı anlamında oldukça güçlü bir durumda. Hisse senedi fiyatı 2020’nin en yüksek seviyesinin bile iki katı olan Twitter, tüm zamanların en yüksek seviyesinde yer alıyor. Zaten şirketin tüm gelir odaklı ürün hamleleri de bu değerlemeden gelen gaza dayanıyor.

Bugün şirket; Discord’un topluluk trendlerini; Substack’ın bülten anlayışlarını; Clubhouse’un sesli sohbet odalarını ve Patreon’un kullanıcı desteğini bir içerik oluşturucu aboneliğinde birleştirmeyi amaçlayan “Super Follow” adlı ilk ücretli ürünüyle ilgili erken ayrıntıları paylaştı.

Super Follow ile kullanıcılar en sevdikleri içerik oluşturucularına aylık bir ücret karşılığında abone olabilecekler

Twitter, Super Follow ile kullanıcılarının en sevdikleri içerik oluşturucularına aylık bir ücret karşılığında abone olmasına olanak tanıyacak. Tahmin edeceğiniz üzere bu aboneler, Super Follow’a dahil olarak belirli ayrıcalıklar kazanacak. Yalnızca aboneler için haber bültenleri, “topluluk erişimi”, “fırsatlar ve indirimler” ve “destekçi rozeti” gibi özellikler mevcut olacak. Programdaki içerik oluşturucuları, Twitter’ın Clubhouse rakibi Spaces’ta düzenledikleri tweetler ve sohbetler dahil olmak üzere paylaştıkları belirli medyaları da ödeme duvarının arkasına koyabilecek.

Twitter’ın yeni özellikle ilgili diğer büyük duyurusu ise, Facebook Grupları ile rekabet etmek üzere tasarlanmış gibi görünen ancak aynı zamanda büyük olasılıkla “Süper Takip” ağlarına, içerik oluşturucularıyla yakın ilişki içinde etkileşim kurabilecekleri bir yer sağlayacak olan “Topluluklar” oldu. Ayrıca, kullanıcıların kötüye kullanım amaçlı hesapları otomatik olarak engellemesine ve sessize almasına olanak tanıyan bir “güvenlik modu” hakkında erken ayrıntılar da paylaşıldı.

Ödeme duvarlarını Twitter akışına eklemek, hizmetin işleyişini önemli ölçüde değiştirecek ve diğer sosyal medya platformlarından Twitter’ı ayrıştıracak gibi gözüküyor. Şirket, tekil kullanıcı sınıfları için tasarlanmış özellikler oluşturma konusunda yıllar boyunca oldukça muhafazakar davrandı. Zaten çok sayıda içerik oluşturucuya ev sahipliği yapan bir ağ için, oluşturulmuş yeni içerik üretici odaklı özellikler, büyük sosyal medya platformlarında bulunan cansız para kazanma araçları nedeniyle ortaya çıkan Patreon gibi hizmetler için büyük bir tehdit olabilmekte.

Bu yeni özellik ile içerik üreticiler içinde gelir akışı sağlamayı hedefleyen Twitter bakalım istediğini elde edebilecek mi? Hedeflediği şeyleri başarabilirse Twitter ciddi bir dönüşüme gebe olacak.

Garanti BBVA Partners 2021 ilk dönem girişimleri belli oldu

Önceki İçerik

Ünlülerden kişisel videolar alınmasını sağlayan Memmo.me, 10 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir