Dijital

TikTok’tan markalara özel uygulama: TikTok For Business

0
TikTok

Hem sosyal medya uzmanları, hem de kullanıcılar artık söylemekten bıkmış olsa da TikTok geleceğin uygulaması. İster beğenin ister beğenmeyin, 2 sene içinde dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri olmak kolay değil. Hadi bu popülerliğe ulaşmak kolay deseniz bile bu popülerliğe bağlı kalmak her yiğidin harcı değil. Belli ki TikTok da elindeki statüyü korumaya kararlı. Hizmetlerini olabildiğince arttırmak isteyen şirket, bugün yaptığı açıklamayla birlikte yeni platformuna merhaba dedi: TikTok For Business.

Adından da anlayacağınız üzere TikTok For Business’ın kitlesi, işletmesini reklamlarla bir adım daha ileriye taşımak isteyen tüm şirketleri kapsıyor. Temel anlamda TikTok’un sunduğu tüm hizmetlere sahip olan uygulama, bu hizmetleri reklamcılık alanına entegre ederek gözden geçiriyor. Günlük hayatta eğlenmek için kullandığımız tüm TikTok fonksiyonları, reklamların kreatif yolları için başlangıç noktası diyebileceğimiz ürünler oluyor. An itibariyle de uygulama üzerinde Brand Takeovers, In-Feed Videos, Hashtag Challenges, ve Branded Effects olmak üzere 4 farklı reklam ürünü var. Peki tam olarak ne yapıyor bu 4 ürün?

TikTok For Business, reklam ve içerik arasındaki ince çizgiyi ortadan kaldırmak istiyor

3 ila 5 saniye arası bir uzunluğa sahip olan Brand Takovers, sese ihtiyaç duymadan tanıtımın hem videolar, hem de görsellerle yapılmasına imkan sağlıyor. Bu maksimum 5 saniyelik videoların aksine In-Feed Videos, şirketlerin reklam için tam olarak 60 saniyelik sesli içerikler üretmesine izin veriyor. Öte yandan Hashtag Challenges, şirketlerin TikTok kullanıcılarına belirli hashtag’ler altında reklam çekmesi için davet atmasını sağlıyor.

Bununla da yetinmeyen Hashtag Challenges, temel fonksiyonlarının yanı sıra Hashtag Plus ile kendini bir adım öne taşıyarak kullanıcıların hashtag üzerinden direkt olarak alışverişe başlayabileceği linkler yerleştiriyor. Son olarak Branded Effects ise içeriğin kendisini değil, yapım aşamasında içeriğe getirilebilecek katkıları kapsıyor. Bu katkılardan kastım da videolara eklenebilecek özel efektler. 2D, 3D ve AR olarak değişkenlik gösteren bu efektlerin her biri, anlaşmalı şirketler tarafından uygulamaya dahil edilecek.

TikTok For Business’ın kullanıma açılmasına ek olarak normal TikTok uygulaması da bugün itibariyle Snapchat’ten alışkın olduğumuz bir özelliği platformuna ekleyecek. “Brand Scan” adı verilen yeni AR efekti, TikTok’un AR odaklı markalaştırma adımlarından biri daha. Efekt, paragrafın başında da belirttiğim gibi Snapchat’in Sponsored Lens ve Word Lenses AR formatlarına bire bir rakip olmayı hedefliyor.

Hali hazırda reklam gelirlerini COVID-19 pandemisi sırasında neredeyse %300 arttırmayı başaran TikTok’un yeni uygulamasının amacı TikTok’lar ve reklamlar arasındaki farkı tespit edilemez hale getirmek. Sunumun kalitesindeki artış ile tüketimi de direkt olarak etkileyebildiğinin farkında olan TikTok’un bu adımın ardından doğru yolda olmadığını söylemek düpedüz yalan olur.

Koronavirüs sürecinde kazananlar ve kaybedenler kimler oldu?

Önceki İçerik

Google yeni lisans programı ile haber kuruluşlarına ödeme yapacak

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir