Dijital

TikTok Amerika’da yasaklanıyor

0

Amerika başkanı Trump, dün gece yaptığı konuşmasında TikTok’u Amerika’da yasaklayacak olan Pazar gününe kalmadan imzalayacağını duyurdu. Yaklaşık bir aydır uygulamayı mercek altında inceleyen ABD’nin yasaklama için sebebi ise veri hırsızlığı. Trump’ın konuşmasının ardından Amerikan medyası tarafından soru bombardımanına tutulan TikTok ise konu ile ilgili açıklama yapmadı.

Çinli uygulama son bir seneden beri üstüne atılan tüm söylemleri reddetmiş olsa da son 2 ayda yaşanan gelişmeler şirketin güvenirliğini derinden etkiledi. TikTok, ilk olarak haziranda Hindistan tarafından incelemeye alınmış ve veri çaldığı söylenerek ülke genelinde yasaklanmıştı. Hindistan hükümetinin ardından şüpheleri daha da artan ABD, gelişmeleri takiben kendi incelemelerini başlattıklarını duyurmuştu. Çeşitli devletlerden tepkiyle karşılaşan şirket ise ellerindeki verileri hiçbir şekilde Çin hükümeti ile paylaşmadıklarını belirtmişti.

TikTok’un aylık 800 milyon aktif kullanıcısının 80 milyonu Amerika’dan geliyor. Bu sayıdan da anlayacağınız üzere şirketin en büyük marketlerinden birini Amerika oluşturuyor. Zaten gerek aylık harcanan reklam gelirleri, gerek de influencer anlaşmaları TikTok’un bu markete verdiği önemi gösteriyor. Hatta TikTok, yasaklanmanın önüne geçip Amerika marketini kaybetmemek için geçtiğimiz hafta yeni istihdam fırsatları bile duyurmuştu. Amerika’da yeni ofisler açacağını belirten şirket, 2024 yılına kadar 10.000 insanı Amerika’da işe alacaklarını söylemişti.

Tüm bunların yanında hesaba katmamız gereken başka şeyler de var. Bunlardan ilki Trump’ın tek başına TikTok’u yasaklamak gibi bir yetkiye sahip olmaması. Kendisi her ne kadar açıklamalar yapsa da sahip olduğu yetkiler imzalarla sınırlı kalıyor. Yani bakanlıklar tarafından sağlam temelli belgeler ortaya sürülmediği sürece ortada Trump’ın imza atacağı bir şey de olmayacak. Hesaba katmamız gereken ikinci önemli konu ise son dönemde ortaya çıkan endüstri dedikoduları. Söylentilere göre Microsoft, TikTok’u ByteDance’den satın almak için son hız görüşmeler gerçekleştiriyor. Hatta TikTok’un Amerika’ya yönelik istihdam hamlelerinin bu satın alıma hazırlık olduğunu düşünenler var.

#53 Martı CEO’su Oğuz Alper Öktem – capslock podcast

Önceki İçerik

Microsoft, 15 Eylül’e kadar TikTok’u satın almak istiyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir