Teknoloji

Tesla Semi, yakın zamanda seri üretime geçecek

0
Tesla

2020’nin en çok değerlenen şirketleri arasında yer alan Tesla, yeni tırının üretimi için kolları sıvadı. Uzun zaman önce tanıtılan tır modeli Semi’ın yaygın kullanım için hazır olduğunu belirten şirket, yeterli batarya tedariği ile birlikte üretimin başlayacağını duyurdu.

Yatırımcılar ile gerçekleşen 4. çeyrek finansal raporu aramasında konuşan Elon Musk; “Yeni ürünlerin üretimine geçemememizin sebebini batarya eksikliği oluşturuyor -örnek olarak Tesla Semi. Eğer ki Semi üretimine şimdi başlamış olsaydık bu eksiklikten dolayı yarı yolda kalırdık.” cümlelerini kurdu.

Daha önceden Tesla araçların dağıtımı için kullanılmış olan Semi’ın geçtiğimiz haziran ayında üretime geçeceği söylenmiş; ancak modelin hazır olmaması sebebiyle iptal edilmişti. Şimdi ise durum çok daha farklı.

Konuşmasının devamında Semi ile ilişkili tüm mühendislik ve ArGe çalışmalarının tamamladığını söyleyen Musk, batarya eksikliğinin tırın özel tasarımından kaynaklandığının altını çizdi. 4680 adlı yeni batarya modeli, kompakt dizaynı sayesinde böylesine büyük araçlar için daha fazla güç depolanmasını sağlıyor. Yani “Tesla S‘ler üretiliyor, Semi neden üretilmiyor?” derseniz cevabı bu.

Normal bir elektrikli aracın 5 katı batarya kuvvetine ihtiyaç duyan Semi, tamamiyle elektrikli yapısıyla Tesla’nın geleneğini sürdürüyor. 2022’ye kadar batarya üretim kapasitesini arttırmayı planlayan Tesla’nın önümüzdeki iki sene içinde basına açık ilk sürülebilir prototipi tanıtması bekleniyor.

Getir, Londra’ya açıldı

Önceki İçerik

SAP, Berlin merkezli iş yönetimi otomasyon girişimi Signavio’yu satın aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir