Tesla, Norveç’te 163 milyon dolar cezaya çarptırıldı

Tesla, 2019’da yayınladığı güncelleme sonrasında Model S ve Model X‘lerde menzilin düşmesi ve çeşitli hızlı şarj sorunlarının oluşması nedeniyle Norveç’te suçlu bulundu. Karara göre tazminat almaya hak kazanan sürücülere kişi başı 16 bin dolardan toplamda 163 milyon dolar ödeme yapılacak.

2025 itibarıyla sadece sıfır emisyon araçların satışına izin verecek olan Norveç, elektrikli otomobil dönüşümü kapsamında Tesla’nın en sıcak pazarı haline gelmişti. 2018 yılında Tesla, elektrikli otomobillerin büyük rağbet gördüğü Norveç’te aralık ayının en çok satış yapan markası olarak yeni bir rekora imza atmıştı.

Ancak 2019 yılında gelen yazılım güncellemesinin 2013 ile 2015 yılları arasında üretilen Tesla Model S araçlarında pil ömrünü etkilediği tespit edildi ve bu durum onlarca Norveçli Tesla sahibinin şikayetine yol açtı. Şikayetler sonucunda davalar da gecikmedi.

Şikayetlere dair bir açıklamada bulunmayan Amerikan şirket, Norveç’te bu süre zarfında yaklaşık 10.000 Model S aracı sattı.

Norveç’ten kısa süre önce gelen bir haberle birlikte davanın sonuçlandığı duyuruldu. Dava sonucunda Tesla, yayınladığı güncelleme sonrasında araçlarda yaşanan problemlerden dolayı suçlu sayıldı.

Şirket önümüzdeki birkaç hafta içinde itiraz etmezse binlerce araç sahibine tazminat ödemek zorunda kalacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir