Teknoloji

Teknoloji devi LG, akıllı telefon operasyonlarına son veriyor

0
LG

Dünyaca ünlü teknoloji devi LG, dünya çapında zarar eden akıllı telefon operasyonlarına son veriyor.

Güney Koreli firma yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun akıllı telefon departmanını kapatma kararını onayladığını açıkladı. LG, akıllı telefon işinin finansal yönünü gözden geçirdiğini ocak ayında açıklamıştı. Bu açıklamadan birkaç ay sonra, akıllı telefon operasyonlarının resmi olarak durdurulduğu duyuruldu.

ABD’de akıllı telefon pazarında uzun zamandır 3. sırada yer alan şirket, stokları bitene kadar telefon satmaya devam edecek. Ayrıca şirket, bölgeye göre değişecek belirli bir süre için de mevcut akıllı telefon serisine yazılım desteği sağlayacak. Kapatılan departmanlardaki çalışanların statüsü yerel düzeyde belirlenecek.

Ocak ayında, LG’nin akıllı telefon departmanını satmak istediğini öne süren raporlar ortaya çıkmıştı. Aynı ay içinde şirket, dedikoduları hiçe sayarak yuvarlanabilir (rollable) telefon üreteceğini aktarmıştı.

LG; Huawei, Xiaomi, OnePlus, Oppo ve Vivo gibi Çinli telefon üreticilerinin yükselişi sayesinde son on yılda giderek daha rekabetçi hale gelen iki segment olan orta ve üst düzey akıllı telefonlara odaklanmıştı.

Araştırma firması Counterpoint’in ortağı Neil Shah, LG’nin Kore (KR) ve Kuzey Amerika (NA) pazarına oldukça fazla bağlı olduğunu dile getirmişti. Ayrıca, LG’nin uzun yıllar boyunca ayakta kalmasına yardımcı olan bir diğer noktanın da dikey entegrasyonu olduğunu aktarmıştı. LG Display (ekranlar), LG Chem (piller), LGInnotek (kamera, IoT/otomatik modüller), Silicon Works (semi) ve LG Electronics’e (tüketim malları) işaret ederek, LG’nin “mini Samsung” olduğunu da açıklamasına eklemişti.

LG

LG’nin yıllar içinde değişen pazar payı. Kaynak: Counterpoint

Hint sosyal ticaret platformu Meesho, 300 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Ödeme girişimi dLocal, 150 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir