Yatırım

Taylandlı lojistik girişimi Lalamove, 515 milyon dolar yatırım aldı

0
Lalamove

Çin’in küçük kasabalarından başlayarak yavaş yavaş dünyaya açılan lojistik girişimi Lalamove, global açılımının bir parçası olarak başlattığı Seri E turunda 515 milyon dolar yatırım aldı. Sequoia Capital China öncülüğünde tamamlanan tura Hillhouse Capital ve Shunwei Capital eşlik etti.

Son olarak geçtiğimiz yılın şubat ayında Seri D turunda 300 milyon dolar yatırım alan girişim, o zamandan beri unicorn olarak faaliyet gösteriyor. Hatta ilginç bir şekilde kuruluşundan beri aldığı toplam yatırım da neredeyse bir unicorn’a eş değer.

Yatırım bir kenara, medyada asıl dikkat çeken konu Lalamove’un pandemi sürecinde yükselttiği değerlemesi. Yaklaşık 2 sene önce 1 milyar dolar değerleme ile yatırım alan girişim, Crunchbase verilerine göre bu turu 8 milyar dolar değerleme ile sonlandırdı. Yani oldukça kısa sürede yatırımcıların kendisine duyduğu ilgiyi inanılmaz bir ölçüde arttırdı. Ancak bu çok da şaşırmamız gereken bir konu değil; çünkü Lalamove’un faaliyetleri bu değerlemeyi destekleyecek kadar iddialı.

Öncelikle Lalamove, Asya’dan dünyaya açılan sayılı mobilite/lojistik girişimlerinden biri. Çin’de 352 kentte hizmet veren girişim, sadece aynı bölge içinde olan teslimatları üstleniyor. Girişimin nam saldığı hızı da zaten bu spesifik kategorilendirmeden geliyor. Bu durum Lalamove’un faaliyet alanına giren Hong Kong, Tayvan, Vietnam ve Singapur gibi diğer ülkelerde de aynı.

Yakın tarihte Amerika’ya giriş yapan Taylandlı girişim, 480.000 lisanslı sürücüye ve 7.2 milyon aktif aylık kullanıcıya sahip.

Playable Factory’den oynanabilir reklamları düzenleyen platform: Gearbox

Önceki İçerik

Yerli girişimleri geliştirmeyi hedefleyen BAŞLAT programı başlıyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir