İçgörü

Tarihe adını yazdırmış girişimci kadınlar

0
Girişimci kadınlar

Girişimcilik, günümüzün en bilinen fenomenlerinden biri. Hatta, yeni bir iş kurmak, hayallerinin peşinden gitmek isteyen girişimci insanlara ilham oluyor ve olmaya devam ediyor. Bugün çok fazla kadın ve erkek girişimciden bahsedebiliyoruz. Tarihte toplumsal cinsiyet rollerinin içerisine sıkışılmış zamanlarda ise, bu kavram kadınlar için pek de geçerli değildi. Kadınların kendi kimlikleriyle birer birey olmadığı (yazılarını bile erkek mahlası kullanarak yayınladıkları) dönemde bu gidişata başkaldırmış kadınları bu güzel ve anlamlı günde capslock olarak okurlarımızla paylaşmak istedik. Umuyoruz ki bu yazı, yeni bir adım atmak isteyen herkese bir ışık olur.

Saç ürünleri endüstrisini ona borçluyuz: Madam C.J. Walker

Madam C.J. Walker

Madam C.J. Walker’ın 42 yaşında çekilen bir fotoğrafı.

Girişimlerin hep bir ihtiyaca dayandığını duyuyoruz. Madam CJ Walker’ın ürettiği saç bakım kremleri Walker’ın uzun bir dönem saç dökülme problemi yaşamasından doğan bir fikirdi. Saçların daha kolay taranmasını ve beslenmesini sağlayan bu ürün kendisine büyük başarı getirdi. Ürünlerinin başarısının hemen ardından şampuanlardan, soğuk kremlere ve sıcak taraklara kadar daha fazla kozmetik pazarına açıldı. Madam CJ Walker döneminde hem kadın olması hem de siyahi olması sebebiyle ikinci sınıf vatandaş olarak görülmesine rağmen, ürünlerini kapı kapı dolaşarak pazarladı ve bugün kullandığımız saç kremlerinin ilk tohumunu atmış oldu.

Tüccar Margaret Hardenbroeck

Ticari zekası çok yüksek olan Margaret, kolonilere yağ pazarlayarak sektöre atıldı. Ardından kürk alım satım işiyle uğraşarak kendisine bir sermaye biriktirdi. Eşi 1661’de öldüğünde , Hardenbroeck eşinin işini devraldı. Kolonilere satmak için kürk ticareti yaparak Hollanda’daki kürk nakliye operasyonlarını genişletti. Hardenbroeck, kolonideki en başarılı ve en zengin tüccar olarak, kadınların olmasının düşünülmediği bir alanda başarı göstererek ezberleri bozdu. Hatta Hardenbroeck 1691’de öldüğünde, New York’taki en zengin kadındı.

Demir ustası: Rebecca Lukens

Rebecca Lukens

Rebecca Lukens’in The National Iron & Steel Heritage Museum’da saklanan fotoğrafı.

1825’te 31 yaşındaki Lukens, ailesinin itirazlarına rağmen vefat eden eşinin fabrikasını devraldı ve şirketi yeni bir inovasyon ve endüstri çağına götürdü.
Brandywine Iron Works, buhar motorları için demir levha üreterek buhar gücü talebini yöneten bir firmaydı. Lukens bu üretim hattını başarıyla devam ettirerek sürdürdü ve Brandywine’ı alanının en iyi üreticisi haline getirdi.
1837’deki Büyük Panik’in mali krizinin ortasında bile ,Brandywine demir çıkarmaya devam etti ve işler durgunlaştığında, çalışanlarını değirmenin bakımını yapmak gibi başka işlerle oyalayarak çalışanlarının motivasyonlarını yüksek tutmaya çalıştı. Şirketin bunalım dönemlerinde çalışanlarına bizzat yemek yaparak onlara para yerine yemek verdi. Öngörüsü ve yeni fırsatlar arama konusundaki istekliliği, diğer demirhaneler başarısız olduğunda Brandywine’i ayakta tuttu ve işi en önde gelen demirhane şirketi oldu. Lukens , bir sanayi şirketinin ilk kadın CEO’su ve ABD’deki ilk kadın demir ustalarından biri olarak hala hatırlanıyor.

Hibrit araba uzmanı: Annie Easley

Annie Easley

Annie Easley’nin Science and Engineering adlı Amerikan bilim dergisi için çekilmiş fotoğrafı.

Easley asla bir roket bilimcisi olmayı planlamadı. Liseden birincilikle mezun olduktan sonra, üniversitede eczacılık bölümüne başladı. Daha sonra, 1955’te okuduğu bir makale onun havacılık endüstrisine yapacağı katkıların başlangıcı oldu. Bilgisayarların yerini küçük aletlerin alacağını öngören bu kadın, programlama dili öğrendi ve NASA‘nın Uzay Mekiği’nin teknolojik aşamasını oluşturan Centaur roket projesinde bilgisayar programcısı olarak çalıştı. Çalışmaları aynı zamanda modern hibrit otomobillerin geliştirilmesinin yolunu da açtı. 1970’lerde matematik derecesini Cleveland State’den aldı. Eğitime sıkı sıkıya inanan Annie Easley, kadın ve azınlık öğrencilerini STEM kariyerlerini sürdürmeye teşvik etmek için okul ders programlarına katıldı. Easley, kariyerinin sonlarında işyerinde ayrımcılığa karşı mücadele etmek için eşit istihdam fırsatı danışmanı oldu ve hatta yöneticisiyle çalışmak için pantolon giymesi konusunda bir anlaşma yaptı.

Pandeminin en önemli bilim insanı: Özlem Türeci

Özlem Türeci

Özlem Türeci’nin 2019 yılında Stefan Albrecht tarafından çekilmiş fotoğrafı.

Göçmen bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da dünyaya gelen Türeci, küçüklüğünden beri tıbbi çalışmalara ilgiliydi. Ailesinin de katkısıyla, çok kültürlü bir ortamda büyüdü. 2002 yılında kendisi gibi bilim insanı olan Ümit Şahin ile evlendi. Çift, 2008 yılında BionTech isimli firmayı kurarak bilimsel çalışmalarına başarıyla devam etti. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinde, dünyaya ışık olan bu Türk çift, çalışmalarıyla aşıyı bulan iki Türk olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Kız çocuklarının araştırmalara göre hala kendilerini fizik-kimya-matematik gibi alanlarda bir adım geride gördükleri devrimizde, Özlem Hanımın bir bilim insanı olarak başarısı başta tüm kadınlara ve dünyaya örnek oldu.

Google, kadın girişimcilere destek için 25 milyon dolar hibe verecek

Önceki İçerik

İngiltere merkezli dijital banka Starling, 1.9 milyar dolar değerleme ile 376 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir