Girişim

“Tamamen sürücüsüz Waymo otomobilleri yolda”

0
waymo-otonom-otomobil

Alphabet‘in altındaki otonom araç şirketi Waymo, Reddit’te yayınlanan bir ekran görüntüsüne göre, müşterilerine bir sonraki seyahatlerinin direksiyon başında bir sürücüsü bulunmayabileceği konusunda bir e-posta gönderdi.

Hem erken sürücü programı hem de Waymo One servisi, Phoenix sakinlerini Chandler ve Tempe gibi birçok banliyönün içinde bulunduğu coğrafi bir alanda hizmet vermek için kendi kendini süren Chrysler Pacifica minivanlarını kullanıyor. Bu “kendi kendine sürüş yolculuklarının” hepsinde direksiyonun arkasında insan güvenliği sürücüsü var.

Her ne kadar sürücüsüz olacak deyip direksiyonun başına bir şoför koymasalar da bir çalışanları araçta bulunacaktır.

Eskiden Google’ın otonom sürüş projesi olarak bilinen şirket, ilk olarak 2009 yılında teknolojisini test etmeye başladı. O zamandan beri yavaş ve istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Şirket test alanını diğer şehirlere genişletti, araç tasarımını ve etrafındaki sensörleri yineledi.

Waymo, 2016 yılında Chandler, Arizona’da bir test ve operasyon merkezi açtı. O zamandan beri, şirket Chandler ve Phoenix banliyölerinde testlerini hızlandırarak, erken sürücü programı başlattı ve yavaşça ticari konuşlandırmaya başladı.

Aralık 2017’de, şirket ticari otonom araç servisi ve beraberindeki uygulama olan Waymo One’ı başlattı. Waymo One, şirketin hizmete başladığının sinyallerini verdi. Daha yakın bir zamanda Waymo, kapasitesini iki katına çıkarmak ve ticari filosunu büyütmek için Phoenix bölgesinde bir başka teknik servis merkezi daha açtı.

Bu otonom sürüşlerin ne kadarının başarılı olacağı ya da Waymo’ya ne gibi kısıtlamalar getirileceği henüz belli değil. Bu hizmet hayata geçmeden önce, şu an daha basit ve kontrollü ortamlarda aylarca test edilip geliştirilecek gibi gözüküyor.

Instagram hikayelere “Tarihte Bugün” içeriği geldi.

Önceki İçerik

Apple, iPhone 11 modellerinin Türkiye fiyatlarını açıkladı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir