Yatırım

Stripe, Nijeryalı girişim Paystack’i 200 milyon dolara satın aldı

0
Paystack
Soldan sağa; Paystack kurucusu Ezra Olubi ve Shola Akinlade.

Sizlere son olarak nisan ayında 600 milyon dolar yatırım almasıyla bahsettiğimiz Amerikalı finans ve yazılım şirketi Stripe, Afrika’ya açılımını başlatmak adına Nijeryalı fintech girişimi Paystack‘i 200 milyon dolara satın aldı.

İronik bir şekilde Afrika’nın Stripe’ı olarak bilinen Lagos merkezli Paystack, sunduğu API temelli hizmetlerle biliniyor. Girişimin finansal çözümleri, hem çevrimiçi, hem de çevrimdışı işlemlerde kullanılabiliyor. KOBİ’lerden büyük şirketlere kadar uzanan kabarık bir müşteri listesine sahip olan Paystack, 60.000’den fazla şirkete hizmet veriyor.

Stripe tarafından yapılan açıklamaya göre Paystack, satın alımın resmiyete dökülmesinin ardından bağımsız bir şekilde faaliyet göstermeye devam edecek. Girişimin işlem ve yönetim zinciri Stripe tarafından denetlenmeyecek. Yani Stripe’ın imza attığı anlaşmadaki para miktarı büyük olsa da ortadaki amaç sektör içinde kontrol sağlamak değil. Tam tersine şirket adına Afrika marketine girişi kolaylaştırmak.

Son 18 ay içinde 17 yeni ülkede faaliyet göstermeye başlayarak değerlemesini 36 milyar dolara çıkartan Stripe, hizmet alanına Afrika’yı da eklemek istiyor. Bu konuda açıklama yapan CEO Patrick Collison; “Önümüzde inanılmaz bir fırsat var. Sayıları göz önünde bulundurduğumuzda, Afrika’nın ekonomik anlamda küçük olmasına rağmen e-ticaretin yılda %30 büyüdüğünü görüyoruz. Özellikle de global satışlarla birlikte bu oran iki katına çıkıyor. Bizde Stripe olarak uzun zaman periyodlarını düşünerek adım atmaya çalışıyoruz. Dünyanın 2040’te veya 2050’de nasıl göründüğünü düşünerek karar alıyoruz.” dedi.

 

Menlo Ventures, 500 milyon dolarlık on beşinci erken aşama yatırım fonunu duyurdu

Önceki İçerik

Küçük işletmeler için ödeme ve pazarlama hizmeti sunan Fivestars, 52.5 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir