Girişim

Streaming dünyasının en yeni ismiyle tanışın: Strumm

0
Strumm

Yeni isimlerin katılması ile birlikte yavaş yavaş kablo TV tadı vermeye başlayan streaming servisleri, Amerika merkezli yepyeni bir girişime merhaba demeye hazırlanıyor. Strumm adı verilen bu yeni girişim; Netflix, Hulu, Amazon Prime, Apple TV+, YouTube, HBO Max ve Disney+ hem rakibi, hem de dostu olmak istiyor.. Söylemin biraz fazla iddialı ve klişe geldiğinin farkındayım ancak çok da endişelenmeye gerek yok. Çünkü Strumm’ın arkasında bu özgüveni temellendirebilecek tecrübeli isimler yer alıyor.

Eski Disney+ Ürün ve Teknoloji Departmanı Başkanı Eugene Liew, eski Discovery Ventures Ürün Sorumlusu Lauren DeVillier, eski Walt Disney Imagineering Başkanı Thomas Wadsworth ve eski Discovery Networks Strateji ve Gelir Yönetimi Sorumlusu Paul Pastor, Strumm’ın kurulumunda rol alan 4 ismi oluşturuyor.

Girişimin ilk yatırımcıları da en az kurucular kadar büyük önem teşkil ediyor. Eski Disney CEO’su Michael Eisner, Firstlight Media ve Gaingels, yakın zamanda büyümesi beklenen erken aşama yatırımcı grubunun ilk 3 ismi olarak dikkat çekiyor.

 

Fazlasıyla kalabalık bir markette Strumm bizlere ne sunuyor?

Strumm’ı bu yazı içinde saydığım diğer tüm şirketlerden ayıran en büyük özellik, platformunda rakiplerinin de içeriklerine yer verebilmesi. Alıştığımız streaming servislerinin aksine Strumm bize bir aylık ücret karşılığında sınırsız içerik izleme imkanı sunmuyor. Tam tersine bize sınırlı sayıda coin vererek istediğimiz platformdan içerik izlememizi sağlıyor. Yani Netflix, HBO Max veya Disney+ üyesi olmaksızın bu servisleri kullanımımıza açıyor. Hem de tek bir noktadan. Böylelikle hem kullanıcılar daha fazla içeriğe erişiyor, hem de ayrı ayrı hesap açıp para verme derdinden kurtuluyor.

Tüm bunlara ek olarak kullanıcıların kendileri için en doğru servisi seçmesini sağlayan ufak bir algoritmaya da ev sahipliği yapıyor. Eğer ki izlediğiniz içerikler genellikle tek bir platforma ait olursa, Strumm sizin direkt olarak o platforma abone olmanızı öneriyor. Bir nevi rakiplerine müşteri kazandırarak ufak bir kıyak geçmiş oluyor.

Microsoft Azure altyapısı üzerine kurulan Strumm, bu yıl ilkbaharda faaliyetlerine başlamayı planlıyor. İlk olarak Amerika’da kullanıma sunulacak olan platform, devam eden aylarda Avrupa ile devam ederek tüm dünyaya açılmak istiyor.

Roblox, 29.5 milyar dolar değerleme ile 520 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Solunum hastalıklarına odaklanan Inofab Health, 1 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir