Startups.watch, hisselerinin %6.6’sını 50 bin dolar karşılığında 212’ye sattı

Yerli girişimler hakkında iç görüler derleyen ve Türkiye girişim ekosistemindeki gelişmelere dair veri merkezi sunan Startups.watch, hisselerinin %6.6’sını 212’ye sattı. Türk yatırım fonu 212, hisseler için 50 bin dolar ödeyerek platforma ortak oldu.

2015 yılında kurulan Startups.watch, Türkiye faaliyetleri ile bilinse de tüm MENA bölgesini kapsayan bir bilgi havuzuna sahip. Platform, girişimler hakkında basit bilgilerden kapsamlı yatırımcı analitiklerine kadar uzanan geniş bir skala sunuyor.

Öte yandan 212 ise biraz daha köklü bir geçmişe sahip. 2011’de kurulan 212’nin ilk fonu 30 milyon dolar büyüklüğündeydi ve 2017’ye kadar bu fondan yatırım yaptılar. İlk fonda yatırım yaptıkları ve hala devam eden girişimler arasında; iyzico, Insider, Solvoyo ve HotelRunner yer alıyor. İlk çıkışlarını da iyzico ile gerçekleştirdiler. 2019 yılında da 50 milyon dolarla ikinci fonlarını oluşturdular. Hala kullanımda olan fon ile birlikte şu ana kadar 8 girişime yatırım yapıldı.

İki taraf, gerçekleşen hisse satın alımının bir yatırımın aksine ortaklık olarak kayıtlara geçtiğini belirtti. Startups.watch’ın an itibariyle 750 bin dolar değerlemeye sahip olduğu tahmin ediliyor.

212 hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, “Benimle Evlenir Misin?” programında yerli VC’nin yönetim kadrosunda yer alan Ali Karabey ile olan konuşmamıza hemen aşağıdan göz atabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir