Teknoloji

Spotify, yeni patentiyle telefonunuzu 7/24 dinleyebilecek

0
Spotify

2018 yılında yaptığı patent başvurusu 3 yıl süren çalışmaların ardından dün akşam onaylanan Spotify, yepyeni bir teknolojiyi platformuna entegre etmeye hazırlanıyor. Kullanıcılar adına ne kadar güvenilir olacağı büyük bir soru işareti olan bu yeni patent, beraberinde birçok tartışmayı da getirecek gibi duruyor.

Kulağa ilginç gelecek, biliyorum; ancak Spotify, aldığı yeni patent sayesinde kullanıcılarının telefonlarını 7/24 dinleyebilecek. Sohbetler, başka bir yerde çalan müzik, ses tonunuz ve bulunduğunuz alan gibi birçok faktör göz önüne alınarak verileriniz toplanacak. Toplanan bu veriler de ruh halinize uygun bir müzik önerilmesi için kullanılacak. Yani diyelim ki telefonunuzun yanında bağırdınız, Spotify size uygulamayı açtığınız bir sonraki zamanda stres atmalık şarkılar önerecek.

Eğer ki bu teknoloji sizlere oldukça saçma geldiyse merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Dünya genelinde birçok insan Spotify’ın bu yeni patentinin oldukça saçma olduğunu düşünüyor. Özellikle de mobil cihazların yaygın kullanımı ile birlikte artan “sürekli dinleniyoruz” korkusunu tetikleyeceğine inanıyor. Haksız da değiller açıkçası. Günümüzde Google‘dan Amazon‘a kadar akla gelebilecek her teknoloji devi bizi dinlese de bunların arasına bir de Spotify’ın dahil olmasını istemiyoruz.

Teknolojinin ne kadar faydalı olduğu ya da olabileceği bir yana, fikir insanların sıcak yaklaştığı bir temele dayanmıyor. Sonuçta patent belgelerine göz attığımızda olayı sorgulamadan edemiyoruz. Sayfalardan birinde geçen cümleye göre, Spotify’ın bu yeni teknolojisi sadece ses tonumuzdan yalnız olup olmadığımızı anlayabilecek. Biraz korkutucu, değil mi?

Tabii, tüm bu soru işaretlerine Spotify’dan cevap gecikmedi. Oldukça üstü kapalı ve salla pati bir açıklama gerçekleştiren şirket; “Spotify olarak sürekli yeni teknolojiler patentliyoruz. Bunların bir kısmı tozlanmaya bırakılırken bir kısmı da şirketin geleceğini şekillendiriyor. Amacımız kullanıcılar adına en iyi platformu oluşturmak.” dedi. Yani özet olarak herhangi açıklama yapmadı.

 

Tercera, 225 milyon dolarlık ilk fonu ile girişim dünyasına adım atıyor

Önceki İçerik

GGV Capital, toplamı 2.52 milyar dolar eden 4 yeni fon oluşturdu

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir