Yatırım

Spotify, podcast keşfetme platformu Podz’u satın aldı

0
Spotify

Podcast konusunda agresif hamleler gerçekleştiren Spotify, yepyeni bir satın alıma imza attı. Şirket, Katie Couric ve Paris Hilton gibi melek yatırımcılara sahip olan podcast keşfetme platformu Podz‘u satın aldı.

Apple ile podcast pazarında başa baş mücadele eden Spotify, Podz’un teknolojisi ile birlikte platformuna yüklenen podcastlerin keşfedilme oranını artırmak istiyor. Kullanıcılarının büyük bir kısmının benzer podcastler arasında gidip geldiğinin farkında olan şirket, Podz’un yazılım teknolojisini Spotify’ın içine entegre etmeyi planlıyor. Peki nedir bu yazılım teknolojisi?

Günümüzde podcastler ortalama 30 dakika civarında seyreden bir uzunluğa sahip oluyor. Dolayısıyla insanlar bir podcast’e başladıkları zaman günlük tempo içinde yalnızca bir programa göz atabiliyor. Podz’un geliştirdiği teknolojisi ise, yeni podcast bölümlerini haftalık bülten şeklinde özet haline getiriyor. Yapay zeka yardımıyla her bir bölümü dikkatlice dinleyen yazılım, bölümlerin içinden komik veya dikkat çekici anları seçiyor. Maksimum 60 saniyeden oluşan bu anlar, liste şeklinde bir araya getirilerek kullanıcıya dinletiliyor. Böylelikle bireyler bildikleri podcast’e yönelmek yerine highlight’ını beğendikleri yeni podcast’i izlemeye başlıyor.

Abonelik modelini resmi olarak tanıtmasıyla birlikte dikkatleri üstüne çeken Spotify, yeni satın alımla birlikte kullanıcı trafiğini artırmak istiyor. Buna ek olarak henüz platformunda yer almayan podcast’leri de kendisine çekmeyi planlıyor. Şirketin abonelik modellerinden herhangi bir ücret kesimi almaması da içerik üreticileri adına can simidi niteliği taşıyor.

Gopuff, filo yönetim platformu rideOS’i 115 milyon dolara satın aldı

Önceki İçerik

Taşımacılık yönetimi platformu KeepTruckin, 190 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir