SoftBank, Yahoo’nun Japonya’daki marka lisansını 1.6 milyar dolara satın aldı

Japonya merkezli SoftBank, sosyal medya platformu Yahoo’nun marka lisansı ve teknolojik altyapısını 1.6 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Japonya’nın en büyük telekomünikasyon şirketleri arasında olan SoftBank Group, Birleşik Devletler merkezli Verizon Communications ile önemli bir anlaşma imzaladı. Şirkete bağlı yan kuruluşlardan Z Holdings, Yahoo‘nun Japonya’daki marka lisansı ve teknolojik altyapısını 1.6 milyar dolar karşılığında almak üzere Verizon ile anlaşmaya vardı. Anlaşma doğrultusunda Yahoo’nun Japonya marka lisansı daimi olarak SoftBank Group himayesinde bulunacak.

Birleşik Devletler’deki faaliyetlerinin büyük bir kısmını durduran Yahoo buna rağmen Japonya’nın en çok ziyaret edilen internet portalları arasında bulunuyor. SoftBank de bu anlaşma sayesinde Japon internet dünyasındaki konumunu sağlamlaştırmayı amaçlıyor. Tabi bu anlaşma, Yahoo ve SoftBank arasındaki ilk etkileşim sayılmaz. Zira Z Holdings, 2019’da yeniden markalaşma yoluna gidinceye dek “Yahoo! Japan” ismini kullanıyordu.

Z Holdings tarafından yapılan açıklamada, iki şirket arasındaki eski anlaşmaların sonlanacağı ve yeni anlaşma sayesinde daha işbirlikçi bir modelin izleneceği belirtildi. “Yahoo Japan lisans anlaşmasından vazgeçilecek olmasına rağmen Verizon Media ve Yahoo! Japan (Z Holdings), teknoloji ve iş dünyasındaki ilişkilerini sürdürmeye devam edecek.

Z Holdings yeni anlaşmayla birlikte sıradaki hedeflerini “UPDATE JAPAN (Japonya’yı Güncelleştir)” parolasıyla ifade ediyor. SoftBank’in orta – uzun vadedeki hedefi ise Japonya’daki tüm online hizmetleri birleştiren bir platform oluşturmak. Bu doğrultuda mesajlaşma uygulaması Line ve online ödeme platformu PayPay için de önemli yatırımlar yapılıyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir