Sina Afra’nın kurduğu Tiko, 65 milyon dolar yatırım aldı

Temellerini 2017 yılında Evtiko ismiyle atan ve 2019 yılında Türkiye faaliyetlerini durdurarak İspanya’da yeniden markalaşan Tiko, btov ve Rocket Internet liderliğinde gerçekleşen Seri A turunda 65 milyon dolar yatırım aldı. Kurucuları arasında Sina Afra ve Can Günay‘ın yer aldığı girişim, son olarak geçtiğimiz yıl içinde tohum yatırım turunu tamamlamıştı.

Aldığı yatırımla birlikte Portekiz pazarına giriş yapacak olan Tiko, veri temelli yapısıyla ev alım satımını kolaylaştırıyor. Girişim; dairlere değer biçilmesini, onay aramaları gerçekleştirilmesini, muayene işlemlerini ve ödeme yapılmasını kolaylaştırıyor. Satış sürecindeki tüm adımları bizzat üstlenen girişimin en dikkat çekici noktasını ise hız oluşturuyor. Tiko, ev ilanı yerleştiren kullanıcıların 24 saat içinde teklif almasını sağlıyor. Bu teklifleri kabul eden kullanıcılar, dairelerini sadece bir hafta içinde satabiliyor.

Tabii, Tiko kapısını yalnızca ev satmak isteyenlere açmıyor. Ev arayan insanlar ve emlakçılar da girişimin platformuna dahil olabiliyor. Böylelikle Tiko’nun hizmetinin büyük bir kısmı yine kullanıcı dönüşleri sayesinde gerçekleştiriliyor. Doğal olarak kullanıcı sayısıyla birlikte girişimin çalışan ihtiyacı da artıyor. Forbes verilerine göre 2021 içinde iş hacmini ikiye katlayan Tiko, şu anda 75 çalışana ev sahipliği yapıyor. İspanya merkezli girişim, aldığı yatırımla birlikte bu sayıyı artırmayı planlıyor.

Yatırımın duyurulmasının ardından görüşlerini paylaşan Tiko kurucu ortağı ve CEO’su Sina Afra; “Her çalışanın sadece bir ekip üyesi değil aynı zamanda bir ortak olduğu şirket kültürümüzle gurur duyuyoruz. Bu başarıya, kurucu ortaklarım Ana Villanueva, Can Günay ve Paco Sahuquillo Cebrian’dan oluşan ekip sayesinde ulaştık.” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir