Yatırım

ShareChat, 502 milyon dolar yatırım alarak 2 milyar dolar değerlemeye ulaştı

0
ShareChat

Hint sosyal medya ve mesajlaşma uygulaması ShareChat, geçtiğimiz yıl başlattığı Seri E turunu 502 milyon dolar yatırımla sonlandırdı. Son zamanlarda adından sıkça bahsettiğimiz Tiger Global öncülüğünde tamamlanan tura; Snap, Twitter ve Lightspeed Venture Partners gibi girişimin mevcut yatırımcıları katıldı.

Turla birlikte şu ana kadar aldığı yatırımı 765 milyon dolara çıkaran ShareChat’in yeni değerlemesi 2 milyar doları aştı. Hint unicornlar arasında yerini alan girişim, son olarak geçtiğimiz yıl değerlemesini açıkladığında 650 milyon dolar değerlemeye sahipti.

Sizlere son olarak ocak ayında bahsettiğimiz Bangalore merkezli ShareChat, 15 dili kapsayan arayüzü ile Hindistan’ın en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından biri. 6 yaşını doldurmaya hazırlanan girişimin sadece Hindistan‘da 160 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcı tabanının büyük bir kısmı, kırsal bölgelerde yaşayan insanlardan oluşuyor. Üstelik ShareChat’in ana uygulaması bu 160 milyonun ziyaret ettiği tek sosyal medya da değil.

Bir süredir Facebook vari bir yapıyla kendi çatısı altında küçük küçük sosyal medya platformları oluşturmaya başlayan ShareChat, bu alandaki atılımlarının ilk meyvesini geçtiğimiz yıl yedi. TikTok‘un Hindistan’da yasaklanmasıyla Moj adlı kısa video uygulamasını geliştiren girişim, adeta turnayı gözünden vurdu. Moj, çıktığı ilk hafta ile birlikte milyonlarca kullanıcıya erişti; şu anda da toplam 80 milyon aktif kullanıcısı var.

Aldığı yatırımla nasıl hamleler yapacağı henüz belli olmayan ShareChat’in ya teknoloji devleriyle iş birliğine gitmesi, ya da kendinden küçük birkaç girişimi satın alması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl içinde Twitter‘la satın alma görüşmeleri gerçekleştiren girişimin benzer opsiyonları yeniden denemesinin kaçınılmaz olacağı düşünülüyor.

Bakiyem’in yeni online mağaza ürünü Shopalm, yatırım alarak şirketleşti

Önceki İçerik

2. el araç satış platformu Spinny, 65 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir