Yatırım

Roblox, halka arzını borsaya bildirdi

0
Roblox

Dünyanın en popüler çevrimiçi oyunlarından biri olan Roblox, resmi olarak halka arz ediliyor. Böylelikle şirket; DoorDash, Airbnb ve Affirm‘ün ardından bu hafta içinde halka arz edilen 4. isim olacak.

Bahsettiğim diğer girişimler oyun sektörü ile ilişkili olmasa da Roblox bu sene içinde halka arz edilen ilk oyun şirketi değil. Geçtiğimiz aylarda oyun motoru geliştiricisi Unity de halka arz edilmiş ve değerlemesini yüksek ölçüde arttırmıştı. Çoğu piyasa uzmanı, Unity’nin başarısının Roblox’a güven verdiğini düşünüyor.

Tabii, Roblox’un ani finansal kararının temeli tek bir şirkete dayanmıyor. Genel anlamda Roblox’un 2020 içinde gösterdiği başarı, halka arzın bir numaralı sebebi oluşturuyor. Gerek şirketin artan yıllık geliri, gerek de düşen masraf çizelgeleri bizlere oldukça dikkat çekici bilgiler sunuyor.

Hatırlarsanız Roblox bundan birkaç ay önce yatırım almış ve unicorn statüsünü pekiştirmişti. COVID-19 döneminde popülerliği tavan yapan şirketin hisseleri, yatırımcıların gözdesi haline gelmişti. Üstelik bu popülerlik, sadece lafta kalmayıp şirketin ilk 3 çeyrekteki net gelirini 2019’un toplam gelirinin üstüne çıkarmıştı.

Geçtiğimiz 10 ay içinde 600 milyon dolar kazanan Amerikan unicorn, aynı zamanda 208 milyon dolar kaybetti. Bu sayı, geçmiş senelere kıyasla Roblox’un en büyük maddi kaybını oluşturdu. Ancak pandemi sebebiyle yaşanan finansal belirsizliğe bel bağlanan kayıp, yatırımcıların gözünde risk faktörü oluşturmadı.

Daha bundan birkaç gün önce Lil Nas X ile birlikte başlıkları dolduran Roblox’un sene sonuna kadar açılımı tamamlaması bekleniyor.

Duolingo, 2.4 milyar dolar değerleme ile 35 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

FireEye, güvenlik girişimi Respond Software’i 186 milyon dolara satın aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir