Yatırım

Rapyd, 2.5 milyar dolar değerleme ile 300 milyon dolar yatırım aldı

0
Rapyd

Lokal ödeme ağlarını temel alan fintech odaklı yazılımlar geliştiren Rapyd, Seri D turu kapsamında 300 milyon dolar yatırım aldı. Coatue ve Spark Capital öncülüğünde tamamlanan turla birlikte girişimin güncel değerlemesi 2.5 milyar doların üstüne çıktı.

Kendisini “fintech-as-a-service” olarak tanımlayan Rapyd, hizmetine başvuran şirketlere çeşitli işlevlerde kullanılabilen ödeme altyapıları sunuyor. Bu altyapılar, lokal çaplı işlemlerden global para transferlerine kadar uzanan birçok alanda kullanılabiliyor. Üstelik girişim sadece birim odaklı kalmayıp finansal teknoloji alanına giren güvenlik hizmetleri de sağlayabiliyor.

Rapyd

An itibariyle 5.000’in üzerinde işletmeyle iş birliği içinde olan İngiltere merkezli Rapyd, COVID-19 pandemisi sırasında finansal API’lara verilen önemden faydalanmayı ihmal etmedi. Büyüme oranları bakımından en önemli senesini geçiren girişim, değerlemesini tam olarak iki katına çıkardı. Son olarak 2019 sonunda finansal raporunu basına yayınlayan Rapyd, o zamanlar 1.2 milyar dolar değerlemeye sahipti.

Tabii, hızla artan talepten tek faydalanan isim İngiliz girişim olmadı. Rapyd’le benzer kulvarlarda faaliyet gösteren Stripe ve Mambu da 2020 içinde inanılmaz bir büyüme gösterdi. Stripe bu büyümeyi nisan ayında aldığı 600 milyon dolar yatırımla taçlandırırken; Mambu da geçtiğimiz hafta aldığı 135 milyon dolarla taçlandırdı.

2016 yılında kurulan Rapyd, henüz genç bir girişim olmasına rağmen hız kesmeden büyüyor. Attığı her adımla global açılımına katkıda bulunan girişim, fintech-as-a-service pazarının AWS‘si olmayı planlıyor.

Yeni TikTok güncellemesi 18 yaş altı kullanıcılara büyük değişiklikler getiriyor

Önceki İçerik

Bilişim teknolojileri girişimi Webflow, 140 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir