İçgörü

Rakamlarla Türkiye’deki startup dünyası

0

Türkiye’de girişimcilik her geçen gün daha da popüler konulardan biri haline geliyor. Birçok genç üniversite zamanlarında ya da hemen sonrasında kendi girişimini kurarak hayata atılmayı planlarken,  birçok profesyonel de bir startup sahibi olmayı hayal ediyor.  

Bir startup sahibi olmak ilk bakışta çok zevkli gibi gözükse de girişimciler sermaye bulma, yasal mevzuatlar, yetenek yönetimi ve yatırım turları gibi ciddi sınavlardan geçiyorlar. Bu yazıda Türkiye’deki startup ekosistemine dair bazı rakamları olabildiğince dünya ile karşılaştırmalı olarak sunuyoruz. Keyifli okumalar.

Ülkelerdeki startup sayılarından bahsedecek olursak (startupranking.com’un verilerine göre), ABD’nin 47,521 girişimle zirvede olduğunu söyleyebiliriz. ABD’nin startup sayısı bakımından kendisine en yakın ülke olan Hindistan’a (7,067 girişim) göre 40,000’den fazla startupa sahip olduğunu görüyoruz. Avrupa’ya baktığımızda ise 5,100 girişim ile en çok startup barındıran ülke Birleşik Krallık. Sırasıyla 2,042 startup ile  Almanya ve 1,431 startup ile Fransa’da takipçi konumunda. Türkiye ise 398 startup ile dünyada 29. sırada bulunuyor. Avrupa ülkeleri arasında ise startup sayısı bakımından 12. sırada.

2018’deki yatırım miktarına göre sıralandırma yapılırsa, Türkiye Avrupa’da Lüksemburg’un arkasında Macaristan’ın ise önünde olacak şekilde 21. sırada yer almaktadır. Lüksemburg’un nüfusunun 600.000 seviyesinde olduğunu da hatırlatalım. MENA Bölgesinde 2019 yılında yapılan melek yatırım miktarına göre İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın arkasında 4. sırada yer alıyoruz. Türkiye’deki yatırımlar toplamı 59M$ iken Mısır’daki yatırımlar toplamı 165M$. 

StartupBlink’in startup ekosistemi gücüne göre oluşturduğu şehir sıralamasında ise İstanbul 2019 yılında en iyi girişim ekosistemine sahip 78. şehir. Aynı indexe göre ise 2017 yılında İstanbul 44. sıradaydı. (Maalesef 2018 yılına dair bir veri bulunmuyor). Bu indexe göre 2019 yılında startup ekosistemi bakımından en iyi üç şehir ise sırasıyla San Francisco (ABD), New York (ABD) ve Londra (Birleşik Krallık). 

Türkiye’deki startup yatırım ekosistemini incelediğimizde, ekosistemi en yakından takip eden ve derecelendiren kuruluşların başında starups.watch’ın geldiğini görüyoruz. Startups.watch’ın 2018/2019 Türkiye Girişim Ekosistemi raporuna  göre Türkiye’deki girişimler 2018 yılında melek ve girişim sermayelerinden 59.2 milyon dolar yatırım almışlar. 2017 yılında ise yatırım miktarı 110.5 milyon dolardı. Bu da  2018’e geçilirken melek ve girişim sermayelerinden girişimlere gelen yatırımlarda %46 yani neredeyse yarı yarıya azalma olduğunu gösteriyor. 2018 yılını 2016 ile kıyasladığımızda ise %15 seviyesinde artış görüyoruz. Dolar kurundaki değişime rağmen bu artışı umut verici olarak değerlendirmek mümkün. 

Yine aynı rapora göre startuplar en çok yatırımı tohum döneminde alıyor. 2017 yılında yapılan yatırımların %39’u ve 2018 yılında yapılan yatırımların %35’i tohum dönemde. Yani yapılan yatırımların yaklaşık üçte biri tohum döneminde gerçekleşiyor. Teşviklerin yatırım kapsamında incelenmediğini de not düşelim.

Türkiye’de 2018 yılında en çok yatırım alan ilk üç kategori ise sırasıyla Fintech (11,7M$), SaaS(10,9M$) ve Pazarlama Teknolojileri(8,5M$). StartupGenom’un 2018 Global raporuna göre 2015-2017 arasında en çok gelir artışı yaşanan kategorilerden biri %39,7 artış ile Fintech. Birinci kategori ise %222,7 artış ile Blockchain. Türkiye’de maalesef en çok yatırım yapılan alanlar arasında Blokchain bulunmuyor. Fakat Fintech alanında çok başarılı startuplar olduğunu not düşmek gerekiyor. Yatırımcılar da bu başarıyı öngörmüş ve desteklemiş diyebiliriz.

Yine StartupGenom’un raporuna göre dünyada startup olarak en çok gelişen alanlar Advanced Manufacturing & Robotics, Blockchain ve AI, Big Data & Analytics.  Gerileme sürecine giren alanlar ise Digital Media, Gaming ve Adtech olarak karşımıza çıkıyor. 

Yukarıda startupların en çok tohum döneminde yatırım aldığını belirtmiştik.  Peki harika bir fikriniz var, bu fikrinizi mükemmel şekilde organize edebilecek beceriye sahipsiniz ve başlama düğmesine basıp bir tohum olmak için hiç finansmanınız yok. Ne yapmalısınız? 

2018 yılında bu durumdaki girişimlerin imdadına devlet teşvikleri yetişmiş gözüküyor. 2018’de fikir aşamasındaki sağlanan finansmanın toplam miktarı 12,6 milyon dolar. Bu finansmanın %97’si yani 12,2 milyon doları KOSGEB ve TÜBİTAK tarafından sağlanmış.

Tohum (tohum ve geç tohum) ve Seri A yatırımları bakımından yatırımcıları (Melek ve Venture Capital bütünü) devlet teşvikleriyle kıyaslayacak olursak yine teşviklerin önde olduğunu görüyoruz. Yatırım toplamı 25,3 milyon dolarken teşvikler toplamı bu miktarın 1,4 katı yani 35,7 milyon dolar olarak gerçekleşmiş.

Neuron Mobility, 18,5 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

FintechOS, 14 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir