Paytm, halka arzında 2.2 milyar dolar yatırım alacak

Geçtiğimiz ay içinde halka arz planlarını resmiyete döken Paytm, bir ay süren sessizliğini bozarak arza dair detayları basınla paylaştı. Zomato’nun adımlarını takip eden girişim, finansal verilerini içeren dokümanlarını bu sabah Hindistan borsasına sundu.

Yaz mevsiminde IPO işlemlerini tamamlamak isteyen Paytm, mevcut ve yeni hisseler olmak üzere 2 ayrı kategoriden toplam 2.2 milyar dolar değerinde hisse satacak. Şimdilik mevcut hisselerden kimin exit gerçekleştireceği bilinmiyor. Ancak Alibaba, Softbank ve Berkshire Hathaway, potansiyel bir exit’e imza atabilecek yatırımcılar arasında yer alıyor.

16 milyar dolar değerleme ile Hindistan’ın en değerli girişimi konumunda yer alan Paytm, kurulduğu 2009 yılından bu yana 3 milyar dolar yatırım aldı. Toplam yatırımın 3’te 1’i, 2019’da gerçekleştirilen Seri G turundan geldi. Hint girişim, SAIF Partners ve Ant Group gibi isimlerin dahil olduğu turda 1 milyar doların üstünde yatırıma imza attı.

Ödeme altyapıları ile ayda 350 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan Paytm, hem müşteriler hem de satıcılar için mobil cüzdan işlevi görüyor. Kullanıcılar birbirlerine para aktarabiliyor, fatura, yiyecek vb. tüm ödemelerini Paytm’in mobil uygulamasından yapabiliyor. Girişim, sigorta ve kredi gibi alanlarda da çeşitli hizmetler sunuyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir