Yatırım

Patreon, 155 milyon dolar yatırım alarak 4 milyar dolar değerlemeye ulaştı

0
Patreon

İçerik üreticilerinin takipçi destekleriyle gelir modeli oluşturmasını sağlayan Patreon, Tiger Global öncülüğünde 155 milyon dolar yatırım aldı. Platformun değerlemesini 4 milyar dolara çıkaran tura; Woodline Partners, Wellington Management, Lone Pine Capital ve New Enterprise Associates eşlik etti.

Son olarak geçtiğimiz yılın eylül ayında yatırım turu düzenleyen Patreon, 90 milyon dolar yatırım alarak 1.2 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. Yine ay içerisinde 2020 yılı içinde elde ettiği çeşitli kullanıcı verilerini paylaşarak yatırımcıların platforma neden ilgi duyduğunu da gözler önüne sermişti.

Pandemiyle birlikte geçen 2020 yılında kreatif üretim yapan çoğu kişi, harcadığı emeğin karşılığını alabilmek için dijitale yöneldi. Bu yönelimle birlikte de köklü ve güvenilir olduğu için Patreon tercih edildi. Platformunda gerçekleşen işlemlerden %5 ile %12 arasında komisyon olan Patreon, dünya genelinde karantinanın başladığı ilk ay olarak bilinen mart ayında 30.000 yeni kullanıcıya merhaba dedi. Üstelik bu 30.000 kullanıcı platforma sadece bir hafta içinde geldi.

Şirketin COVID-19 salgınından hemen önce uygulamaya soktuğu Patreon Capital hizmeti de mevcut kullanıcıların takipçileriyle arasındaki bağı kuvvetlendirmesini sağladı. İçerik üreticilerinin fanlarından maddi destek almasını sağlayan şirket, Capital ile kesenin ağzını açarak platformundaki kullanıcılara mikro krediler vermeye başladı.

Mesajlaşma API’ları geliştiren Sendbird, 100 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Kurumsal odaklı finansal yazılım şirketi OneStream, 200 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir