Yatırım

Online etkinlik platformu Hopin 400 milyon dolar yatırım aldı

0

Seri C yatırım turu gerçekleştiren Londra merkezli Hopin, 5.65 milyar dolar değerlemeyle 400 milyon dolar yatırım aldı.

Pandemi koşulları gereği çalışma hayatı, etkinlikler ve çok daha fazlası online platformlara entegre durumda. Pandemiyle paralel olarak hızlı bir büyüme grafiği çizmeye başlayan online etkinlik platformu Hopin önemli bir yatırım aldı. Seri C turuna çıkan girişim, 5.65 milyar dolar değerlemeyle 400 milyon dolar yatırım aldı.

Alınan yatırım dikkat çekici olsa da rakamların pek sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. Zira geçtiğimiz hafta, Hopin’in yeni yatırım turu için 400 milyon dolar ve 6 milyar dolara yakın bir değerleme hedeflediğini öğrenmiştik. Yatırım turu Andreessen Horowitz ve General Catalyst şirketlerinin önderliğinde gerçekleşti. Ayriyeten mevcut yatırımcılardan olan girişim sermayesi şirketi IVP yine katılım gösterdi.

Hopin CEO’su Johnny Boufarhat, yatırım öncesinde şirketin geri dönüş oranının 70 milyon doları aştığını açıkladı. Yeni anlaşma uyarınca da Andreessen Horowitz ortaklarından Sriram Krishnan,  Hopin yönetim kurulunda bir koltuk sahibi olacak. Hatta ilginç bir bilgi de verelim. Hopin yönetimi Krishnan’a daha önce şirketlerinde yönetici pozisyonlu bir iş de teklif etmişti. Kavuşmak bugüne kısmetmiş diyelim.

Bu yatırımla birlikte Hopin’in aldığı toplam yatırım miktarı 565 milyon dolara ulaştı. Şirket 2020 yılının kasım ayında gerçekleştirdiği turda, değerini 2.125 milyar dolara çıkarmıştı. Yani birkaç aylık bir sürede %100’ün üzerinde bir büyüme mevcut diyebiliriz. Ayrıca Johnny Boufarhat, 2022 yılında Hopin’i ilk halka arz aşaması için hazır hale getirmek istediklerini belirtti.

Hopin’in ulaştığı 70 milyon dolar geri dönüş oranında, Ocak ayında yaptıkları bir hamlenin etkisi mevcut. Girişim Ocak 2021’de, yayın platformu StreamYard’ı satın almıştı. Bu satın almanın geri dönüş oranında payı ise 23 milyon dolar oldu.

SMS odaklı pazarlama girişimi Postscript, Seri B turunda 35 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Jay-Z liderliğinde ilerleyen Tidal, Square tarafından 297 milyon dolara satın alındı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir