Nijeryalı neobanka girişimi FairMoney, 42 milyon dolar yatırım aldı

5 dakika içerisinde kredi alma imkanı sunan FairMoney, Tiger Global liderliğinde çıktığı Seri B yatırım turunu noktaladı.

Fintech sektöründe gittikçe daha çok dikkat çekmeyi başaran neobankalar, geleceğin en önemli finansal kurumları arasında gösteriliyor. Fiziksel şube ağları ve hatta fiziksel para ihtiyacını ortadan kaldıran neobanka girişimleri, müşterilere sundukları kolay işlem yeteneğiyle de tercih sebebi oluyor. Nijerya merkezli FairMoney ise dakikalar içinde kredi alma imkanı sağlıyor. Tiger Global’ın liderlik ettiği Seri B turunu geride bırakan girişim, 42 milyon dolar yatırım aldı.

Yatırım turuna mevcut yatırımcılar arasında bulunan DST Partners, Flourish Ventures, Newfund ve Speedinvest de katılım gösterdi. Turla birlikte girişimin şimdiye dek aldığı toplam yatırım miktarı 54.4 milyon dolara yükseldi. Seri B turunun meyveleri ise müşterilere sunulan sanal finans ağının genişletilmesi amacıyla değerlendirilecek.

2017 yılında üç girişimci tarafından kurulan FairMoney, ilk kurulduğunda sadece hızlı kredi alımı ve fatura ödeme imkanları sunuyordu. Ancak bugün geldikleri noktada mikrofinans bankası lisansı edinen girişim, bu sayede Nijerya’da yasal bir finansal hizmet sağlayıcısı olarak tanındı. Yani bir bankanın online kanallar aracılığıyla yapabildiği tüm işlemleri FairMoney platformu üzerinden yapmak mümkün.

Girişimin şu an 3.5 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunuyor. Bunların neredeyse üçte biri de platform üzerinden banka hesabı oluşturmuş durumda. 2021 yılı içerisinde dağıtılması planlanan 300 milyon dolar değerindeki kredi miktarı da FairMoney’nin işlem hacmini gözler önüne seriyor. Platform üzerinden 3 dolar ile 1000 dolar arasında kredi alıp süreci altı aya yaymak mümkün.

Şu anda Nijerya ve Hindistan’da faaliyet gösteren girişim, turu bir ‘genişleme fırsatı’ olarak görmüyor. Seri B ile amaçlarının mevcut pazarlardaki konumlarını sağlamlaştırmak olduklarını belirtiyorlar. CEO Laurin Hainy yaptığı açıklamada “Nijerya ve Hindistan’da yapacak pek çok işimiz olduğuna inanıyoruz. Nijerya’da daha çok banka hizmeti sunup bir ticaret bankası olabilmeyi hedefliyoruz. Hindistan içinse düşüncemiz kredi işlem hacmimizi yükseltmek.” sözlerini kullandı.

Alınan yatırım ile üzerinde durulacak bir diğer konu da personel sayısının artırılması. CEO Hainy yaptığı açıklamada 150’nin üzerinde açık pozisyonları olduğunu ve dünya çapında başvurular beklediklerini söyledi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir