Teknoloji

Microsoft’un yeni karma gerçeklik platformu: Microsoft Mesh

0
Microsof Mesh

Teknoloji devi Microsoft, yeni karma gerçeklik platformu Microsoft Mesh ile takipçilerini şaşırttı. Şirket, yeni platformuyla artırılmış ve sanal gerçeklikten yararlanarak insanları hem dijital dünyada hem de gerçek dünyada buluşturmayı amaçlıyor.

Farklı kıtalardaki insanların bile aynı ortamdaymış gibi hissetmesini sağlayacağını belirten Microsoft, dijital ortamda gerçek zamanlı etkileşimlerin kurulabileceğinin altını çizdi.

Mesh uyumlu ilk uygulamalar Microsoft Teams ve Microsoft Dynamics 365 olacak. AltspaceVR ve HoloLens Mesh uygulaması da kısa süre içinde hazır hâle gelecek. Kullanıcılar, Mesh’in içinde diğer AR/VR uygulamalarını ve platformlarını karikatürize avatarlar olarak gezebilecek.

Mesh’in uzamsal bilgi işlem dünyasında ayırt edici faktörü ise erişiminin genişliği. Platforma HoloLens 2’den, birçok VR headset’ten, telefondan, tabletten ve bilgisayardan erişilebiliyor; hatta masaüstü kullanıcıları için bile fütüristik platforma bir pencere sağlıyor.

Microsoft Mesh, sadece sanal toplantılar yapmak için bir uygulama değil; aynı zamanda Microsoft’un geliştiricilerin yararlanmasını umduğu, Azure üzerine inşa edilmiş bir platform. Şirket, mimarların, mühendislerin ve tasarımcıların hepsinin, özellikle aynı odada olmadan 3D fiziksel modellerle çalışmanın zor olduğu bir pandemi sırasında Mesh’in vaadini görmelerini umuyor.

Şirketin CEO’su Satya Nadella, yaptığı açılış konuşmasında yeni platformu Xbox Live ile karşılaştırdı. Nadella, “Xbox Live’ın oyun için ne yaptığını düşünün – tek oyuncudan çok oyunculuya geçtik, insanların bağlantı kurmasına ve birlikte başarmasına yardımcı olan topluluklar oluşturduk. Şimdi aynı şeyin karma gerçeklikte olup olmadığını hayal edin.” dedi.

İkinci el kıyafet platformu Vestiaire Collective, 216 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Epic Games, Fall Guys’ın geliştiricisi Mediatonic’i satın aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir