Teknoloji

Microsoft, PC ve iPhone üzerinden Xbox oyunları oynanmasına olanak tanıyan tarayıcı tabanlı bir canlı yayın platformu geliştiriyor

0
Microsoft

COVID-19‘un etkisi ile oyun sektörü büyük bir ivme kazandı. Pandeminin tüm yıl boyunca sürdüğü 2020 yılında oyun sektörü 179 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Newzoo.com sitesinin yayınladığı rapora göre, konsol ve mobil oyunlar pandemiyi takiben büyük ilgi görmüş durumda. Coğrafi olarak, Çin ve Amerika, oyun pazarının %49 ile en büyük tüketicileri olarak öne çıkıyor.

Oyun sektöründeki bu yükseliş, oyun yayıncılığında da etkisini hissettirmiş durumda. Youtube 2020 yılında 100 milyar saatten fazla oyun izlendiğini açıkladı. Yayınlarda ki bu rakamlar da bu alanda ciddi fırsatların olduğunu hem bizlere, hem de global şirketlere gösteriyor. Bu fırsatları değerlendiren şirketlerden birisi de Microsoft. Microsoft, PC ve iPhone üzerinden Xbox oyunları oynanmasına olanak tanıyan yeni tarayıcı tabanlı bir canlı yayın platformu geliştiriyor. Amerikan teknoloji devi, oyun streaming hizmetini web tarayıcılarında kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Microsoft, benzer sulara xCloud ile ilk olarak eylül ayında girmişti. Kullanıcılar, bu özellik ile Android telefonlarda ve tabletlerde Xbox oyunlarını yayınlayabiliyor ve oynayabiliyordu. Şimdi ise şirket yeni platformuyla ekosistemdeki diğer cihaz türlerine giriş yapmaya hazırlanıyor. Microsoft çalışanlarının şu anda xCloud’un web sürümünü genel bir önizleme için test ettikleri dile getiriliyor. Tabii, legal bariyerler de bekleme sürecinin bir parçası.

Bir Apple sözcüsü, Ağustos ayında App Store‘da bu hizmetin yayınlanması için izin verilmediğini dile getirdi. Çünkü Apple’ın xCloud’da bulunan her oyunun App Store kurallarına uyup, uymadığını kontrol etmesi gerektiğini aktardı.

Latin Amerika e-ticaret sektörünün yeni ismi Valoreo, 50 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Epic Games ve Apple arasındaki husumet Avrupa Birliği’ne taşınıyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir