Yatırım

Mesajlaşma API’ları geliştiren Sendbird, 100 milyon dolar yatırım aldı

0
Sendbird

Dijital platformlar adına interaktif iletişim API’ları geliştiren Sendbird, Steadfast Financial öncülüğünde tamamlanan Seri C turu kapsamında 100 milyon dolar yatırım aldı. Softbank, ICONIQ Capital, Tiger Global Management ve Meritech Capital gibi isimler de tura eşlik etti.

Son olarak 2019 yılında Seri B turunu tamamlayarak 102 milyon dolar yatırım alan girişim, iki sene içinde değerlemesini iki katına çıkardı. Pitchbook verilerine göre, 2019 yılında 550 milyon dolar olan Sendbird’ün değerlemesi bu turla birlikte 1 milyar doları aştı. Böylelikle Sendbird, Güney Kore kuruluşlu unicornların arasına adını yazdırdı.

Temellerini attığı 2013 yılından beri müşteri sayısını stabil bir oranla yıldan yıla artıran Sendbird, gelir bakımından özellikle geçtiğimiz yıl içinde parladı. Kurumsal müşterileriyle oluşturduğu iş birliklerini çoğaltan girişim, toplam kullanıcı sayısını 2 katına çıkardı. Spesifik olarak örnek vermemiz gerekirse; Reddit, Hinge, Paytm ve Delivery Hero gibi isimler pandemi boyunca Sendbird’ün API hizmetlerinden yararlandı.

Aylık 150 milyon insanın mesajlaşmalarına ev sahipliği yapan Sendbird, faaliyet gösterdiği alandaki tek büyük isim değil. Girişimin rakipleri arasında MessageBird ve Twilio gibi devler yer alıyor. Bu iki ismin de değerlemesi Sendbird’ün üstünde; hatta Twilio halka arzını bile gerçekleştirmiş bir şirket.

Rakiplerine kıyasla teknolojik anlamda geri kalmayan Koreli girişim, kendisine güvense de finansal açıdan aynı kapsama sahip değil. Zaten Sendbird’ün yeni yatırımıyla birlikte çözmek istediği sorun da bu. Girişim, gelir modelini geliştirerek arayı kapatmak istiyor. Ancak bu hedefte girişimin tam olarak ne yapacağı hala bilinmiyor.

2. el fotoğrafçılık ekipmanı platformu MPB, 69 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Patreon, 155 milyon dolar yatırım alarak 4 milyar dolar değerlemeye ulaştı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir