Yatırım

Menlo Ventures, 500 milyon dolarlık on beşinci erken aşama yatırım fonunu duyurdu

0

Endüstrinin en köklü risk sermayesi şirketlerinden biri olan Menlo Ventures, 500 milyon dolarlık on beşinci erken aşama yatırım fonunu bugün tamamlıyor.

Şirketin genel müdürünün hafta başında yaptığı açıklamaya göre; halihazırda tüketici, işletme ve sınır teknolojisi hizmetleriyle ilgilenen Menlo Ventures, fon kapsamında sağlık alanıyla ilgili girişimlere daha fazla odaklanacak. Menlo Ventures, 2017 yılında sağlık alanına yönelik yatırımları yönetmek için birtakım yenilikler yapmıştı. Ancak genel müdür Venky Ganesan’e göre şimdilerde planlanan kararlar 2017 yılı yeniliklerinin çok ötesinde.

Silikon Vadisi‘nin en eski risk sermayesi şirketlerinden biri olan Melon Ventures, fon kapsamında Washington eyaleti içindeki yatırımcılarından 125 milyon dolar aldı. Şirketin gerçekleştirdiği exit’ler göz önüne alındığında yeni yatırım fonuna olan kurumsal ilgi şaşırtıcı bir durum değil. Menlo, 2011 yılında kurumsal birliktelikleri sayesinde Uber‘in Seri B yatırım turuna liderlik etmişti. Hatta Menlo Ventures, geçen sene Uber halka arz edilmeden önce bile Uber hisselerinin neredeyse yarısını SoftBank liderliğinde ki bir sendikada tutuyordu.

Firma için başka büyük bir kazanç da şüphesiz Roku. 2017 yılında halka açılan Roku, video akışı için çeşitli dijital medya oynatıcıları yapıyor. Roku’nun hisseleri 2017 yılında 15 dolar gibi bir fiyat üzerinden bir işlem görüyordu. Şimdilerde ise bu fiyat 233 dolara çıkmış durumda.

Bütün bunların yanında Menlo, yatırımcıları için getiri üretmeye hazır görünen aktif portföy şirketlerine de sahip. Örneğin, Konsinye şirketi Poshmark, geçtiğimiz ayın sonlarında menkul kıymet düzenleyicilerine halka arz için bir taslak beyanı sunduğunu açıklamıştı.

Kaliforniya’nın lider risk sermayesi şirketi Menlo’nun yükselişi oldukça hızlı. Geliştirdiği yatırım fonları ve bunun yanında kendi yatırımcılarından aldığı yatırımlar ile sağlık hizmetleri alanında istedikleri noktaya kısa sürede gelmesi pek de şaşırtacak bir durum olmayacak gibi duruyor.

 

 

NASA, 14 girişim ve şirkete toplamda 370 milyon dolar yatırımda bulundu

Önceki İçerik

Stripe, Nijeryalı girişim Paystack’i 200 milyon dolara satın aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir