Yatırım

Medium, dijital kitap okuma platformu Glose’u satın aldı

0
medium

Dijital dünyadaki etkinliğine rağmen finansal anlamda sessiz bir 2020 geçiren Medium, beklentileri tersine çevirerek 2021’e hızlı bir giriş yaptı. Şirket, Fransa merkezli dijital kitap okuma platformu Glose’u satın aldı. İki taraf da anlaşmanın finansal detayları hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı.

iOS, Android ve web tabanlı bir sosyal medya platformuna sahip olan Glose, insanları kitaplar aracılığıyla bir araya getiriyor. Platforma üye olan kullanıcılar; dijital kitaplar okuyabiliyor, kendi kütüphanelerini oluşturabiliyor, okudukları kitaplar hakkında notlar ve paylaşımlar hazırlayabiliyor, kendisiyle benzer zevke sahip olan insanlarla bağlantı kurabiliyor ve buna benzer daha birçok sosyal etkileşimde bulunabiliyor.

Girişimi asıl öne çıkaran nokta, sosyal etkileşimlerin kitap okumadan erişlememesi. Yani Glose’u sadece sosyal medya olarak kullanamıyorsunuz. Yine aynı şekilde sadece kitap okuyarak da kullanamıyorsunuz. Girişimin bu iki yönü birbirini sürekli olarak besleyerek kullanıcılara yepyeni bir deneyim sunuyor; sosyalleşmek için kitap okuttururken kitap okuduğunuz için sosyalleşmenizi sağlıyor. Glose’un bu özelliği, girişimi kendisiyle benzer alanlarda faaliyet gösteren Goodreads gibi platformlardan ayırıyor.

20.000’in üzerinde yayın şirketiyle anlaşmalara sahip olan Glose, Medium için adeta mükemmel seçim olarak görülüyor. E-kitap ve audiobook sektörüne güçlü bir giriş yapmak isteyen Medium, gerekli hamleleri sırasıyla gerçekleştiriyor. Yani anlayacağınız, Medium artık sadece ortak blog platformu olarak bilinmek istemiyor.

Tabii, anlaşmayla ilgili her şey nokta atışı tahminlerde bulunabileceğimiz kadar net değil. Medium’un Glose’u nasıl kullanacağı veya Glose’un satın alım sonrası tekil faaliyetlerine devam edip etmeyeceği hala büyük bir muamma.

Tiger Global, 3.75 milyar dolarlık yeni fonunu oluşturmaya başladı

Önceki İçerik

Uzay teknolojileri girişimi OneWeb 1.4 milyar dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir