Martı’dan elektrikli motor: Martı Motor

Mikro mobilite alanında ülkemizin en çok kullanılan girişimleri arasında yer alan Martı, oldukça popüler elektrikli scooter’larının yanına bir araç daha ekledi. Yerli girişimin yeni aracı, Martı Motor adıyla lansmanı uzun zamandır beklenen elektrikli motorsiklet oldu.

Martı Motor, capslock olarak uzun zamandır beklediğimiz bir ulaşım aracıydı. Hatırlarsanız yerli girişimin geçtiğimiz ay aldığı Seri B yatırımından bahsederken olası bir elektrikli motora dair heyecanımızı sizlerle paylaşmıştık. Şahsen biz motorları yollarda görmek için biraz daha beklememiz gerektiğini düşünmüştük ancak yerli girişim bizleri şaşırttı.

Aniden karşımıza çıkan Martı Motor, girişimden alıştığımız scooter’ların aksine daha sade bir tasarıma sahip. Açıkçası ben bunun sebebini kullanıma açılan motorların şimdilik suyun sıcaklığını test etmesine bağlıyorum. Tabii, bu varsayımımı destekleyecek herhangi bir bilgim yok ancak motorlar, Martı’dan alıştığımız yeşilliğe ve logoya sahip değil. Bunun bir sebebi motorların Martı’ya ait olmaması olabilir. Martı şu anda başka bir firmanın motorlarını kullanıyor. Bu sebeple dışarıda gördüğünüzde “Abi Martı motor mu yaptı?” diye aniden dikkatinizi çekebilecek bir boya şimdilik yok. Kim bilir, eğer ki deneme süreci iyi geçerse hem Martı yeşilini göreceğizdir, hem de Martı kendi motorunu üretmeye başlayacaktır. Çektiğimiz fotoğraflara aşağıda göz atınca renk konusunda ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Martı
Görsel: capslock
Martı
Görsel: capslock

Fotoğraflardan da gördüğünüz gibi Martı’nın o alıştığımız yeşilliği henüz motorlarda yok. Bu tasarım tercihi hakkında bütün gün konuşabiliriz ama eminim ki yazıya tıklamanızın sebebi Martı’nın yeşili değil. Siz de tıpkı benim gibi Martı Motor’un nasıl kullanıldığını veya ne gibi kuralları olduğunu merak ediyorsunuz. Gelin açılışı 3.99 TL olan ve dakika başı 1.49 TL yazan Martı Motor’a birlikte göz atalım.

Martı Motor, sürücü güvenliğini ön plana koyuyor

Öncelikle şununla başlayayım: Martı Motor tamamiyle elektrikli bir araç. B-Corp şirketlerin ve sıfır emisyon yasalarının arttığı son günlere baktığımızda, bu detay Martı adına oldukça büyük bir önem arz ediyor. Neden diye sorarsanız da cevabı oldukça basit: tüm araçların elektrikli olması, olası bir Avrupa açılımında Martı’nın işini kolaylaştıracak. Bildiğiniz üzere Avrupa, karbon emisyonu ve benzin tüketimi konusunda oldukça ciddi yasalara sahip. “Go Green” sloganını parlamenter bir seviyede ciddiye alan Avrupa Birliği, bu konuda girişimleri de sıkça denetliyor. Bu sebeple Martı’nın kullandığı motorun elektrikli olması, geleceğe yönelik kritik bir önlem niteliği taşıyor.

Martı Motor’un bir diğer ilgi çekici noktası, işleyiş bakımından scooter’lara kıyasla gösterdiği farklılıklar. Bu farklılıkların ilki ve en büyüğü, Martı’nın motorla birlikte uygulamasına getirdiği ehliyet gereksinimi. Eğer ehliyetiniz yoksa Martı Motor’a binemiyorsunuz. Trafikte güvenliği sağlamak açısından olmazsa olmaz olan bu kural, ehliyeti olan sürücülerin kafaya takması gereken bir durum değil. Ehliyetinizi motor kullanımı için Martı’ya onaylatmak oldukça kolay bir süreç. Martı’nın mobil uygulamasını açıyorsunuz, Martı Motor sekmesinden ehliyetinizin fotoğrafını çekiyorsunuz ve ehliyetinizin girişim tarafından onaylanması için beklemeye başlıyorsunuz. Onay süreci tamamlandığında tıpkı scooter’a biner gibi motorlardan faydalanabiliyorsunuz.

Martı Motor’un scooter’lara kıyasla ayrıştığı bir diğer nokta ise güvenlik. Bu anlamda girişimin yeni araca eklediği ilk özellik kask. Her motorun çanta kısmında bir adet kask yer alıyor ve bu kaskı takmadan sürüşü başlatamıyorsunuz. Bunun yanında Martı Motor’u köprü ve otoyollarda sürmek yasak. Bu kısıtlamanın Martı tarafından güvenlik sebebiyle mi getirildiği yoksa yasalar gereği mi yer aldığı henüz bilinmiyor. Son olarak motorların bir de özel park kuralları var. Şu anda uygulamada yer alan bilgiye göre Martı Motor’u kullandıktan sonra yaya ve araç trafiğini engellemeyecek şekilde iki araç arasına park etmemiz gerekiyor. Tabii, aracı öyle yere sererek bırakmak da söz konusu değil. Tıpkı normal motorlar gibi Martı Motor da park halindeyken ayakta durmak zorunda.

Şimdilik Martı Motor’a dair sahip olduğumuz tüm bilgiler bunlarla kısıtlı. Yeni bilgiler edindikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Eğer ki Martı’ya doyamadıysanız ve şu an girişim hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıda Martı kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem ile çektiğimiz podcast’e göz atabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir