Yatırım

Macaristan merkezli kodlama okulu Codecool, 7 milyon euro yatırım aldı

0
Codecool

Budapeşte merkezli Codecool, Seri B turundan iki yıl sonra çıktığı yeni yatırım turunda 7 milyon euro yatırım aldı. Girişim bu yatırım ile birlikte; Budapeşte, Miskolc, Krakow, Varşova ve Bükreş’teki kampüslerine 2021 yılında yenilerini eklemeyi planlıyor.

Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan verilere göre, 2020 yılında IT sektöründe AB’de yaklaşık 825.000 boş pozisyon mevcuttu. Sektördeki işletmelerin yarısından fazlası, yaklaşık %58’i, doğru becerilere sahip IT profesyonelleri bulmanın zor olduğunu dile getiriyor. Teknoloji endüstrisindeki işgücü sıkıntısı, işletmelerin rekabet gücünü ve dolayısıyla genel ekonomik kalkınmayı da tehlikeye atmakta.

Codecool, geleneksel üniversite kurslarının yanı sıra alternatif IT eğitim programlarını geliştirerek ve destekleyerek, bu soruna bir çözüm getiriyor. Yeni eğitim biçimlerine olan talebin yarattığı fırsatlar da yatırımcılar tarafından zaten biliniyor. Dealroom tarafından yapılan bir analize göre, edtech’teki yeni sermaye yatırımlarının değeri 2020’de %94 artarak 13 milyar dolara (yaklaşık 10.9 milyar euro) ulaşmış durumda.

Codecool, bugüne kadar toplam 12.5 milyon euro yatırım aldı. Girişim, IT eğitim pazarındaki en iyi Avrupalı isimlerin yatırımlarıyla eşleşmiş durumda. Ayrıca; Macaristan, Polonya ve Romanya’da 1000’den fazla mezun, Avrupa çapında teknoloji alanında çalışmakta.

Codecool CEO’su József Boda, yatırımın Avrupa genişlemelerine katkı sağladığını dile getirerek, bu yıl Avusturya, Sırbistan ve Bulgaristan pazarlarına girmeyi planladıklarını aktardı. Hedeflerinin 2025 yılına kadar ondan fazla Codecool kampüsünü işletmek olduğunun da altını çizdi. Genişleme operasyonlarının sadece kampüs sayısını artırmakla sınırlı kalmadığının; ve kurumsal yapılanma ve upskilling kurslarının daha da geliştirilmesinin odak noktaları arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

Yatırım turu Integral Venture Partners liderliğinde gerçekleştirildi. Yatırıma mevcut hissedarlardan Lead Ventures ve PortfoLion Capital Partners da dahil oldu.

TikTok’un sahibi ByteDance, Clubhouse benzeri bir platform geliştiriyor

Önceki İçerik

Koleksiyon ürünlerinin satışı için canlı yayın platform sunan Whatnot, 20 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir