Yatırım

Lüks markaların e-ticaret platformu Lyst, 500 milyon dolar değerleme ile 85 milyon dolar yatırım aldı

0
Lyst

Kataloğunu lüks giyime yönlendirerek kendisini diğer e-ticaret platformlarından ayıran Lyst, IPO öncesi düzenlediği son yatırım turunda 85 milyon dolar yatırım aldı. Fidelity International, Novator Capital, Giano Capital ve C4 Ventures’ın katılımıyla gerçekleşen tur sonrası girişimin değerlemesi 500 milyon dolara çıktı. (Bazı kaynaklar bu sayının 600 milyon doların üstünde olduğunu öne sürüyor.)

An itibariyle platformunda 17.000’in üzerinde marka ve 8 milyonun üzerinde ürün barındıran Lyst, ilk paragrafta da belirttiğim gibi yanlızca lüks markalara odaklanıyor. Girişim, yüksek fiyatları ön planda tutan yapısıyla Dior, Balenciaga ve Alexander McQueen gibi markalara ev sahipliği yapıyor.

Dürüst olmak gerekirse, lüks odaklı yaklaşımının dışında Lyst’in e-ticaret dünyasına getirdiği büyük bir yenilik yok. Ki bu lüks odaklı satış yapısı da daha önce Farfetch gibi isimler tarafından uygulanmıştı.

Tabii, bu iki madde Lyst’in büyümesinin önüne geçmiyor. Rakamlarla örnek vermemiz gerekirse, İngiliz girişim sadece geçtiğimiz yıl içinde 500 milyon doların üstünde gelir elde etti. Bunun da ötesinde yepyeni kullanıcılara merhaba diyerek platformundaki aktif kullanıcısı sayısını %1100 artırarak 150 milyon kullanıcıya ulaştı.

Sadece bu sayılardan da anlayacağınız üzere Lyst finansal bakımdan oldukça güçlü bir pozisyonda. Doğal olarak yatırımcılar da bu finansal gücün hisse bakımından nakit akışına dönüşmesini istiyor. Girişimin IPO planları da bundan kaynaklanıyor.

Bu turla birlikte son yatırımını alan Lyst, bu yılın sonuna kadar halka arz edilmeyi planlıyor. Şu anda 500 ile 700 milyon dolar arasında bir değerlemeye sahip olan girişimin tur sonrası minimum 2 kat yüksek değerlemeye ulaşması bekleniyor.

İş yerlerinde mental sağlık desteği sağlayan Unmind, 47 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Online kıyafet alışverişlerinde doğru bedenin bulunmasını sağlayan Size&Me, 1 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir