Londra merkezli DN Capital, 350 milyon dolarlık yeni fonunu oluşturdu

Avrupa’nın en aktif girişim sermayesi şirketleri arasında gösterilen DN Capital, yeni fonla beraber daha çok girişime ulaşmayı amaçlıyor.

2020 yılında Londra’da kurulan ve Avrupa merkezli girişimlere verdiği destekle bilinen DN Capital, 2020’yi oldukça verimli geçirmişti. Şirketin portföyündeki dört girişim milyar dolar değerlemelere ulaşıp yatırım almış, yeni gelen girişimlerle de beraber şirketin sektördeki payı önemli bir artış yaşamıştı. 2021 ve 2022 için yeni bir yol haritası oluşturmak isteyen DN Capital, ‘Fund V’ verdiği 350 milyon dolar değerindeki yeni fonunu duyurdu.

Fund V’in hedefinde Avrupa, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler merkezli girişimler olacak, ancak fonun önemli bir kısmı için öncelik Avrupa olacak. Sektörde uzun yıllardır iş yapan Nenad Marovac ve Steve Schlenker’ın kurucu ortakları olduğu DN Capital, yatırımları yapmak için görüşmelere başladı bile. Marovac doğru adımları atıp doğru yatırımı yapmak için titiz bir süreç uyguladıklarını belirtti.

Marovac konuyla alakalı yaptığı açıklamada “Girişimcilerle bir araya geldiğimizde para mevzusunu konuşmakta acele etmeyiz. Zamanın büyük bir kısmını içinde bulundukları pazarı, ekiplerini, ürünlerini ve ulaşmak istedikleri şeyin özünü anlamak için geçiririz. Beşinci fonumuz sayesinde ise hırsları ve istekleri en büyük ve en parlak girişimcileri keşfetme imkanı yakalayacağız.” sözlerini kullandı.

Steve Schlenker ise pandemiyi atlatma sürecinin, teknolojik anlamda pek çok fırsat içerdiğine inanıyor. Pandeminin toplum üzerindeki etkilerinin yeni yeni anlaşıldığını belirten Schlenker, atlatma süreci boyunca pek çok teknoloji girişimcisinin eşsiz fırsatlara kavuşacağını vurguladı. “Dünyanın dört bir yanında, pandemi sonrası ortaya çıkan ihtiyaçları karşılayacak ve atlatma sürecini hızlandıracak pek çok kritik girişimci mevcut. Pandeminin toplumda yarattığı etki ve değişimler de daha henüz keşfedilme aşamasında.

DN Capital yeni fonunun hedefine özellikle pandemi döneminde iyi bir ivme yakalayan işletmeleri alacak. Ayrıca yazılım, tüketici odaklı internet, fintech, dijital dönüşüm ve online ödeme gibi alanlarda faaliyet gösteren girişimler yine fon kapsamında düşünülüyor. Marovac da bu düşüncelerini “Kısa ve orta vadede COVID direnci yüksek şirketlere yatırımda bulunmak istiyoruz. İkinci hedefimiz ise dijital dönüşüm kavramından yararlanan girişimler olacak.” sözleriyle özetledi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir