Lojistik yönetimini dijital dünyaya aktaran girişim: Hubtic

Günümüzde lojistik operasyonlarında verimli olmayan alanlar hala mevcut ve bu alanlar direkt olarak yük verenler ile nakliyeci firmaları olumsuz bir şekilde etkiliyor. Gittikleri rotadan boş dönen nakliyeciler, dijital olmayan iletişim ve evrak yönetimi, yük verenden nakliyeciye giden süreçteki aracılar, şeffaf olmayan fiyatlandırmalar ve verimsiz operasyonel süreçler, bu olumsuzluklardan sadece birkaçını oluşturuyor. Bugün başlıklarımıza konuk olan Hubtic, olumsuz senaryoları minimuma indirgemek için dijital lojistik hizmetleri sunuyor.

Abdullah Cansu tarafından bu yıl içinde kurulan Hubtic, lojistik sektöründe bulunan verimsizlikleri en aza indirmeyi, maliyetleri optimize etmeyi ve şeffaflık sunmayı hedefleyen bir dijital lojistik girişimi. Şu anda 5 kişilik ekibiyle çalışmalarını sürdüren Hubtic’in temelleri, kurucu Abdullah Cansu’nun Kloepfel Consulting‘de dahil olduğu projelere dayanıyor. Cansu, bu projeler sırasında lojistik sektöründe dijitalleşmenin henüz tam olarak başlamadığını fark ediyor ve bizzat lojistik operasyonlarının yönetiminde sıkıntılar yaşıyor. Haliyle yaşadığı problemlere ilişkin çözümü de Hubtic adı altında şekillendiriyor.

İlk etapta Almanya içi taşımacılık, Almanya-Türkiye ve Türkiye-Almanya arası ithalat/ihracat ağına odaklanan Hubtic, nakliyeciler tarafında teslimatını tamamlayan araçların dönüş sırasında farklı şirketlerden yük almasını sağlıyor ve nakliyecilere yeni bir gelir kapısı açıyor. Öte yandan yük verenler de Hubtic’ten faydalanarak lojistik süreçlerini uçtan uca tek bir platformda yöneterek operasyonel veririmliliğin yanında kendilerine en uygun kondisyonlarda yüklerini taşıtabiliyorlar. Aynı zamanda yüklerin takibini de Hubtic’ten sağlayabiliyorlar.

Hubtic, istediği başarıyı elde ederse 2022 yılında tohum yatırımı alacak

Bu ay içinde MVP ürünü ile ilk faturasını kesmeyi planlayan girişimin şu anda 3 yatırımcısı bulunuyor. Duran Sarıkaya, Marc Kloepfel ve Oğuzhan Aydın, Hubtic’e 1 milyon euro değerleme üzerinden tohum öncesi yatırım yapan isimleri oluşturuyor. Hubtic’in şu anda iş birliği içinde olduğu şirket ise Kloepfel Consulting. Kloepfel’in lojistik sektöründeki ağı ve Hubtic’i kendi projelerine entegre ederek yeni bir satış kanalı açması, girişim için büyük bir avantaj teşkil ediyor.

Almanya, Düsseldorf merkezli Hubtic, faaliyetlerine direkt olarak yurtdışı odaklı başlayacak. Türkiye’de yurt içi taşımacılık ile ilk etapta ilgilenmeyecek. Girişimin odağını ilki ülke arasındaki lojistik ağı ve Almanya oluşturacak. Avrupa’da Sennder gibi isimlerle mücadele edecek olan Hubtic’in bir diğer hedefi de sene sonuna kadar 500.000 euro arası ciro kaydetmek olacak. Bu hedefe ulaşılmasıyla birlikte girişim, 2022 sonunda bir yatırım turuna daha gidecek. Bu turda hedef yatırım miktarı 10 milyon euro olacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir