Kuveyt Türk’ten 25 milyon TL’lik yeni fon: Lonca GSYF

Kuveyt Türk çatısı altında faaliyet gösteren KT Portföy Yönetimi A.Ş., yeni fonu Lonca Girişim Sermayesi Yatırım Fonu‘nu resmiyete döktü. 2017’de Kuveyt Türk tarafından temeli atılan Lonca Girişimcilik Merkezi’nin adını taşıyan fon, teknoloji odaklı ölçeklenebilir girişimlere erken ve büyüme aşamalarında yatırım yapacak. Kuveyt Türk, fonun ilk yatırımcısı olarak 25 milyon TL kaynak sağlayacak.

Fonun basınla paylaşılması ile birlikte görüşlerini belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan; “Lonca Girişimcilik Merkezi’ni, teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir iş fikirlerine sahip girişimcilerin projelerini desteklemek ve fikirlerin hızlı şekilde katma değerli hale getirilmesine yardımcı olmak amacıyla 2017 yılında kurduk. Lonca Girişimcilik Merkezi ve Teknogirişim GSYF’de edindiğimiz bilgi ve tecrübemizin katkısıyla Lonca GSYF’yi kurduk ve ilk yatırımcı olarak 25 milyon TL’lik kaynak ayırdık. İlerleyen dönemde Lonca GSYF’yi, yurt içinden ve yurt dışından nitelikli bireysel ve kurumsal yatırımcıların da dâhil olduğu bir yapıda girişim ekosisteminin hizmetine sunacağız.” dedi.

KT Portföy Yönetimi Genel Müdürü Hamit Kütük ise; “Lonca GSYF ile 2 yıllık süreç içinde teknoloji odaklı ölçeklenebilir şirketlere erken aşama ve sonrasında büyüme sermayesi yatırımları yapmayı planlıyoruz. Teknogirişim GSYF’de yatırım yaptığımız şirketlerin gösterdiği başarılı performans ve girişimcilerimizin talepleri, bizi erken aşamanın yanı sıra büyüme aşamasındaki girişimlere de yatırım yapmaya yönelik fon kurmaya sevk etti. Teknogirişim GSYF’de olduğu gibi Lonca GSYF’de de Lonca Girişimcilik Merkezi ve ekosistemdeki diğer kuluçka merkezleri ve sektörün diğer katılımcılarıyla olan yakın iş birliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.” cümlelerini kurdu.

Teknogirişim GSYF; Akaunting, Visiomex, Ookuma, Pollective, Bulut Klinik, Otovınn ve İletmen olmak üzere şu ana kadar 7 girişime yatırım yaptı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir