Yatırım

Kurumsal havayolu uçuşları düzenleyen TripActions, 155 milyon dolar yatırım aldı

0
TripActions

Şirketlerin kurumsal uçak seyahatleri düzenlemesini sağlayan TripActions, Seri E turu kapsamında 155 milyon dolar yatırım aldı. Tura; Andreessen Horowitz, Addition Ventures ve Elad Gil olmak üzere 3 yatırımcı liderlik etti. Şirketin resmi açıklamasına göre TripActions’ın tur sonrası değerlemesi 5 milyar dolara yükseldi.

Oldukça çalkantılı bir 2020 geçiren TripActions, tahmin edeceğiniz üzere pandemiden en çok etkilenen isimlerden biri oldu. 2019 yılında hazırladığı tüm planları mart ayında iptal eden şirket, havayollarının durmasıyla birlikte felaket çanlarını çaldı. 4 milyar dolar değerlemesine rağmen borsada güç kaybederek 350 çalışanını işten çıkardı. Bunu takiben premium sayılmayan birçok faaliyetini de durdurdu.

Adeta dar boğaz geçen 10 ayın ardından TripActions beklenmedik bir hızla geri döndü; hem de 9 haneli bir yatırımla. Peki böylesine çalkantılı bir ekonomide yatırımcılar TripActions’ın neyine güveniyor?

Dürüst olmak gerekirse yatırımcılar TripActions’dan çok aşılara güveniyor. Aşıların dağıtılmasıyla birlikte haftada %3 oranında geri iyileşmeye başlayan havayolu sektörünün önümüzdeki 6 ay içinde eski haline geri gelmesi bekleniyor. Şu anda 2019 kapasitesinin sadece %20’sine sahip olan platformun önümüzdeki seneye kadar minimum %75’e döneceği düşünülüyor.

Mevcut çalışanlarını yarı uzaktan yarı ofisten olarak hibrit çalıştıran TripActions da aynı verilere güveniyor; hem finansal, hem de iş gücü anlamında. Çünkü şirketin eski kapasitesinde faaliyet göstermesi için işten çıkardığı 350 çalışana ihtiyacı var. Ve sektörün iyileşmesiyle birlikte bu 350 çalışan adım adım işe geri alınacak. Kesin bir tarih verilmemiş olsa da TripActions, yeni yatırımın büyük bir kısmının bu 350 çalışana adanacağını duyurdu.

Google ve Fransa yepyeni bir basın anlaşması imzaladı

Önceki İçerik

Spotify, gelecek podcastleri için film yapımcısı Ava DuVernay ile anlaştı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir