Yatırım

Kurumsal araç çağırma girişimi Gett, 115 milyon dolar yatırım aldı

0
gett

Patronların Uber’i olarak bilinen Gett, yeni yatırım turu kapsamında 115 milyon dolar yatırım aldı. 11. yaşına giren İsrail merkezli girişimin yeni turla birlikte günümüze kadar aldığı toplam yatırım 865 milyon dolara yükseldi. 2019 yılında 1.5 milyar dolar değerleme ile unicorn statüsüne ulaşan girişimin mevcut değerlemesi resmi olarak açıklanmadı.

Araç çağırma ve paylaşma girişimleri arasında oldukça ilginç bir konuma sahip olan Gett, işletmelere ve şirketlere verdiği hizmetlerle biliniyor. Zaten girişime patronların Uber’i lakabının takılması da buradan kaynaklanıyor. Hedef kitlesini Lyft ve Uber’den ayrı tutan girişim, cep yakmayan fiyatlarla lükse hizmet vermeye odaklanıyor. Yani rakiplerinin aksine ihtiyaçtan doğmak yerine varolan bir modeli lüks temellerine oturtarak kendisine yepyeni bir pazar oluşturuyor.

Tabii, rakip olduklarına bakmayın; bu üç şirket zaman zaman birbirinin yardımına başvuruyor. Avrupa’daki kapsamı oldukça büyük olan Gett, aynı hakimiyete Kuzey Amerika’da sahip değil. Belirli eyaletlerde hala kendi araçları bulunmuyor. Bu yüzden de rakipleriyle anlaşarak erişiminde olmayan bölgelerde 3.parti araçlar yolluyor. Basit bir örnek vermemiz gerekirse; kurumsal şirketiniz adına Gett çağırıp Lyft’e biniyorsunuz.

Sizlere Gett’ten geçtiğimiz temmuz ayında bahsettiğimizde de girişim aynı problemle boğuşuyordu. Ancak bu problemler Gett’i yıldıracak kadar büyük değil. Çünkü Gett, pandemiye ve hizmet erişiminin yarattığı olumsuzluklara rağmen 2020 içinde iş modelinin bir kere daha karlı olduğunu kanıtladı. Yatırımcılarına sene başında belirttiği hedefleri yıl sonu finansal raporunda bir bir doğrulayan girişim, B2B iş modeline sahip isimler arasında öne çıkanlardan biri oldu.

Tüm bu başarıya ve basında sahip olduğu yere rağmen Gett hala gizli kapalı bir girişim olarak faaliyet gösteriyor. Ne yatırım turundan, ne de yatırımcılarından şeffaf bir şekilde bahsediyor. Hatta çoğu zamanlar bu konularda bilgi bile vermiyor. Yeni turda da girişimin basına yönelik mottosu kendisini koruyor. Girişimin yatırımcılarının kimliği ve 115 milyon doların ne için kullanılacağı henüz bilinmiyor.

Cockroach Labs, 2 milyar dolar değerleme ile 160 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Byju’s, Aakash Educational Services’ı 1 milyar dolara satın alıyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir