İçgörü

Koronavirüs sürecinde kazananlar ve kaybedenler kimler oldu?

0

COVID-19 pandemisi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tüm dünyayı aynı anda etkisi altına alan az sayıdaki kaotik olaylardan biri oldu. Elbette birçok start-up / girişim de salgından doğrudan veya dolaylı olarak etkilendi. Koronavirüs kapma ihtimali sosyal mesafe kurallarını doğurdu ve birçok insanın evde geçirdiği vakit çok arttı. Bu artış da tüketicilerin harcama davranışlarını değiştirdi ve küresel ekonomiyi derinden etkiledi. Bu süreçte bazı girişimler yukarı yönlü hareket edebilme fırsatı yakalarken bazıları da çeşitli olumsuzluklarla boğuşuyor. Bu yazıda kısaca salgının kazananları ve kaybedenlerinden bahsedeceğiz.

Yukarı Yönlü Seyreden Sektör ve Girişim Örnekleri:

Uzaktan Medikal Yardım Uygulamaları – Evimizin konforunda iş toplantısı yapmak çoğunlukla keyifli bir deneyim oldu. Peki hastanenin boğucu havasını es geçip kuyrukları da atlatarak evden tedavi almak nasıl olurdu? Bu alanda bir gelecek yatıyor. Pandemi sürecinde doktorla hastaları teknoloji aracılığı ile buluşturan girişimler de yukarı yönlü hareket edenler arasında başı çekenlerden oldular.

Biyoteknoloji Girişimleri – Koronavirüs için henüz etkili bir ilaç ya da işlevsel bir aşı yok. Fakat birçok girişim ilaç ve aşı konusunda birçok çalışma yürütüyor. Öte yandan salgın dünyada herkese sağlığın hem ne kadar önemli hem de ne kadar kırılgan olduğunu hatırlattı. Sağlıkla teknolojiyi kesiştiren biyoteknoloji şirketleri de bu farkındalığın sonucu olarak yukarı yönlü hareket etme şansı yakaladı. 

Uzaktan Buluşma Çözümleri – Bu süreçte çok büyük bir kesim en az bir kere uzaktan görüntülü bir konuşma deneyimi yaşadı.Uzaktan buluşma olanağı sağlayan uygulamalar resmen ayağımızı alıştırdılar ve mesafelerin artık birbirini görmek ve buluşmak için artık bir engel olmadığını hepimize gösterdiler. Birçok şirketin uzaktan çalışmaya kalıcı olarak geçtiğini açıkladığı bugünlerde uzaktan buluşma çözümlerinin gelecekte ekipler ve insanlar için organize olma çözümleri ile bütünleşmiş bir hale dönüşeceğini ön görmemek elde değil. İşte yeni normal diye ben buna derim.

Akıllı Robot Üreticileri – ”Yapay Zeka’dan korkmalı mıyız?” veya ”Bir robot istilası söz konusu mu?” bu soruların yanıtlarından insanlık olarak henüz emin değiliz. Ama koronavirüsün insandan insana çok kolaylıkla geçerek insanları hasta ettiğini fakat robotlar için böyle bir risk olmadığını biliyoruz. Bu salgın bize yaşayan bir organizma olan insanların çok hassas olduğunu gösterdi. Öte yandan robotlar bizim için belli başlı işleri üstlenerek insanlar için salgın riskini bu dönemde ve sonrasında azaltabilir. Bu durumu fark eden bazı girişimci ve yatırımcılar kolları sıvayıp bu teknolojiyi bir adım öteye götürmek için işe giriştiler bile.

Bonus: Eğitim Girişimleri – Evde geçirdiğimiz zamanın artması, hep o kendimize söz verdiğimiz/planladığımız gelişim etkinlikleri için iyi bir dayanak oldu. Sosyalliğin kısıtlanması ile birçok kişinin elinde yeni bir hobi edinmek veya bir şeyler öğrenmek için gayet yeterli bir zaman kaldı. Bu zamanda da imdadımıza eğitim girişimleri yetişti. Öyle ki video tabanlı bir eğitim girişimi olan Udemy, tarihinde Google aramalarında 29 Mart – 4 Nisan 2020 arasında maksimum aramaya ulaştı.

Aşağı Yönlü Seyreden Sektör ve Girişim Örnekleri:

Ev Kiralama Girişimleri – Koronavirüs sebebiyle doğan karantina süreci ve seyahatin virüs kapma riskini arttırması insanları evlerinde kalmaya ve yer değiştirmemeye zorladı. Son dönemin yükselen ev kiralayarak tatil yapma davranışı da bu durumdan doğrudan etkilendi. Ev kiralama girişimleri de bu süreçte büyük kayıplar yaşadılar. Yalnız otel veya pansiyon gibi konaklama alternatiflerini tercih etmeyenler bu alana yoğunlaşabilir.

Seyahat Girişimleri – İnsanlığın önemli bir bölümü çeşitli nedenlerle sürekli seyahat halinde. Fakat pandemi sürecinde ülkelerin birbirlerine sınırları kapatması ve hatta şehirler arası seyahatlerin bile izne tabi tutulması biletten aktarıma, konaklamadan geziye çeşitli alanda hizmet sağlayan girişimleri bir anda çığ gibi büyüyen iptallerle karşı karşıya bıraktı.

Turizm Girişimleri – Turizm girişimlerinin zayıflaması ile ilgili çok yoruma gerek yok aslında. Bariz nedenlerden ötürü tatile gidenlerin sayısı bu yıl çok kısıtlanacak. Yılın önemli bir bölümünde turizmle iç içe olan birçok kültür, sanat, sosyal yaşam faaliyeti zaten idari sınırlamalar ve yasaklara tabii oldu. Fakat krizler içinde çeşitli fırsatlar da barındırır. Bu süreç belki bizi ‘’Sanal Gerçeklik Turizmi’’ gibi teknoloji ve turizm deneyiminin birleştiği bir noktaya taşıyabilir.

Kaynak: Sifted

Slice, genç Hindistanlılara dijital ödeme ve kredi puanı sağlamak için 6 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

TikTok’tan markalara özel uygulama: TikTok For Business

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir