Teknoloji

Konuşan robot Sophia, 4 yılın ardından seri üretime hazırlanıyor

0
Sophia

İlk tanıtıldığı 2016 yılından beri robot teknolojilerinin yeni favorisi haline gelen Sophia, yenilenen versiyonuyla geri dönüyor.

Sophia’yı geliştiren Hanson Robotics’in kurucusu David Hanson, haftasonu yaptığı açıklamada, 2021’nin ilk çeyreğinde Sophia’nın seri üretimine başlanacağını duyurdu. Hanson, COVID-19 ile birlikte değişen dünyanın otonom teknoloji ihtiyacının Sophia ile doldurulacağını belirtti.

4 yılı aşkın süredir geliştirilen Sophia, Hong Kong merkezli Hanson Robotics‘in konuşan robotu olarak biliniyor. Genel sohbetten yapay zeka destekli otonom faaliyetlere kadar uzanan birçok taslağın üstesinden gelebiliyor. Hatta kimi zaman şarkı bile söylüyor.

Verdiği röportajlar ve etkinliklerdeki varlığıyla ünlenen Sophia, şimdiye kadar türünün tek örneğiydi. 7 farklı prototipe sahip olsa da üstünde sadece yazılım odaklı değişiklikler gerçekleştiriliyordu. Zaten dizayn bakımından geçtiğimiz 3-4 senede büyük farklılıklar da göstermedi. Ancak şirketin resmi açıklamasına göre, seri üretimle birlikte birkaç yenilik tanıtılacak.

Boston Robotics’in Spot adlı robotu gibi ticarileştirilen Sophia, başlangıç aşamasında sadece kurumsal satışlara dahil olacak. Yani keyfi bir şekilde Sophia’ya erişilemeyecek. Bireysel bir satın alım seçeneği gelse bile kendisi büyük ihtimalle Spot gibi cep yakacak.

Dünya üzerinde vatandaşlığa sahip olan ilk robot olarak tarihe geçen Sophia’nın her bir modeli adına kimlik oluşturulacak.

Wallstreetbets kurucusu, hayat hikayesinin haklarını sattı

Önceki İçerik

Google destekli Dailyhunt’ın çatı şirketi VerSe Innovation, 100 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir